MULTİDİSİPLİNER ÇAĞ

399 views
views

Uzmanlık kelimesi aklımıza bir konu, bir iş veya yetenek üzerinde harcanmış uzunca saatler, yıllarca alınan eğitimler, teorik veya pratik çalışmaları getirir. Nitekim bir işte uzmanlaşmak öyle kolay da değildir.

Eskiden insanlar bir meslekte uzman hale gelebilmek için eğitim alırlar, öğrenci, çırak olurlar ve tek bir konuda ne kadar iyi olurlarsa o kadar tatmin olmuş hissederlerdi. O çağın gerektirdiği tutum böyleydi belki de. Fakat günümüze baktığımızda bunun değiştiğini görüyoruz. Örneğin Steve Jobs teknolojiye yön veren bir isim olarak yalnızca teknik konularla ilgilenmemiş aynı zamanda kaligrafi eğitimi almıştır. Bir başka popüler bilim insanı Elon Musk hem fizik hem de ekonomi alarak iki farklı disiplini tek bir bünyede toplamıştır. Multidisipliner yani disiplinler arası eğitimin yaygınlaşmasında, gittikçe artan bilgiye ulaşma kolaylığının payı elbette yadsınamaz. Fakat tek etken de bu değil. İçinde yaşadığımız çağı anlamak ve bu çağda başarılı olmak için artık tek bir pencereden bakmak yeterli değil.

Örneğin çok iyi bir programlamacı olabilirsiniz fakat insanların değişen istek ve zevklerini takip etme beceriniz yoksa yaptığınız profesyonel işler bile değersiz kalabilir. Bir başka örnekle de çok iyi bir çizer olabilirsiniz fakat çizimlerinizi insanlara ulaştırmaya yarayacak teknik bilgilerden yoksunsanız yine aynı sorunla karşılaşırsınız. Sonuç olarak; mesafelerin kısaldığı, iletişimin tek tuşla halledilebildiği ve sınırların yalnızca haritalar üzerinde kaldığı bu çağda tek bir konuda uzman olmak yetmiyor.

Bugün hem Sosyal Bilimler hem de Formal Bilimlerle iç içe olduğumuz sürece başarıyı yakalayabiliriz. Tek yönlü ihtiyaçlar yerini karmaşık ve kompleks isteklere bırakırken bizlerin tek yönlü kalması kabul edilemez. Değişimi yakalamak dileğiyle!