MHP Buca Belediye Başkan Adayı Levent Çizmeli

2.858 views
views

Bu sayıki konuklarımızdan biri de, kendisini ‘Halkın içinden birisi’ olarak tanıtan MHP Buca Belediye Başkan Adayı Levent Çizmeli.

Bize kendinden, Buca için projelerinden bahsetti ve görüşlerini aktardı. Kendisine bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.

Haber Eylül: Levent Çizmeli kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Levent Çizmeli: Levent Çizmeli, yıllarını Buca’da geçirmiş, kendisi, eşi, kızı, çocukları Buca’da doğmuş,  öğretmenlik hayatının da büyük bir çoğunluğunu Buca’da  geçirmiş emekli bir öğretmen. Baktığınızda kendinizi görebileceğiniz, benim de size baktığımda kendimi gördüğüm, halkın içinden birisi. Birçok mühendis, doktor, öğretmen yetiştirmiş; saat kaç olursa olsun telefonlarını açan; problem varsa çözen yapıda birisi.

Levent Çizmeli, bu ceketiyle gelir buraya oturur ve işi bittiği zaman bu ceketiyle gider. Cebinde en ufak bir haram lokma olmaz.

Haber Eylül: Siyasete atılmaya nasıl karar verdiniz?

Levent Çizmeli: Bu ülkenin gençliği bizim geleceğimiz ise, biz yaşça büyük olanlar, yaşantıda biraz tecrübeli olanlar, onların yanında olmamız gerekiyor. Ben de yaşantım boyunca, bu çizgiden hiçbir şekilde sapmadım. Siyasete soyunmamın nedeni de, bizim yetiştirdiğimiz evlatlarımız…

Farklı görüşte birçok insan birleşmiş, bir araya gelmiş, Buca’nın sorunlarını gündeme getirmiş ve bunların çözümünü üretmişler ve bizden de liderlik yapmamızı istediler, biz de bu yola bu şekilde çıktık.

Haber Eylül: Buca ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Levent Çizmeli: Şimdiye kadar Buca’da yapılan projelerin hepsi rant amaçlı. İnsanlara dönük belli yatırımlar yok. Görüntüde bir şeyler yapıyorsunuz ama arkasında çok farklı şeyler var.

Biz, Buca’yı halk yönetecek diyoruz. Oy istediğiniz insanları yönetimin içine almanız gerekiyor.

Eğer onları dışarıda bırakırsanız, yaptığınız yönetim, sadece kendinize has bir yönetim olur.

Biz, vatandaşlardan üç tane temsilci seçeceğiz. Bir tanesi mahalleyi iyi bilen, sözü geçen, herkes tarafından takdir edilen, mahallenin de içinde yetişen birisi; hanımefendileri temsilen bir tane hanımefendi; gençleri temsilen de bir tane genç seçeceğiz ve belediye ihalelerini, meclis toplantılarını bu temsilcilerin önünde yapacağız. Bu şekilde, insanlarla belediyenin yaptığı iş arasında diyalog sağlayacağız. Halk yönetimi diyorlar ya, işte size halk yönetimi.

Pazar yerleri, Buca’nın kanayan yaralarından birisi. Bizim projelerimizde, pazar yerlerine yönelik projeler de var. Pazar yerlerinin en alt katını otopark yapıp, otopark sorununu da çözüm bulacağız. Pazar yerlerinde elektronik bir tartı olacak ve aldığınız ürün gözünüze az gelirse, gidip orada tartabileceksiniz, bu şekilde üstü kapalı bir denetim sağlanmış olacaktır. Yine, katlı Pazar yerlerinin üst katına, cep sineması ve kafeteryalar yapmayı düşünüyoruz. En üst kata ise, düğün salonu yapmak ve bu şekilde, koskoca Buca’da sadece iki adet düğün salonu olması sorununu da ortadan kaldırmak niyetindeyiz.

Buca’nın  en büyük sıkıntılarından birisi de, çöp sıkıntısı. Bizim iktidarımızda, farklı çöp konteynırları olacak. Geri dönüşümlü ve yerin üstünde görünen kısmından ayrı, yerin altında da çok geniş bir alana sahip çöp konteynırları…

Parklara konulan spor aletlerinin yanına kullanım talimatlarının yazılmaması gibi bir eksiklik var. Bu spor aletleri, beton bir alana değil, çimenlik bir alana yapılmalı, yanlarına mutlaka kullanım kılavuzu yapılmalı ve mezun olup işsiz olan bir sürü beden eğitimi öğretmeni var, onlar bu spor alanlarının başına getirilerek aynı zamanda istihdam da sağlanılmalı. Ya da üniversite öğrencilerine, bu kapsamda bir part-time iş de sağlanabilir. Bizim projelerimizden biri de bu.

Halk eğitim merkezleri açacağız. Buralarda, insanların ürettiklerinin sergilendiği belirli bir gün olacak.

Aşevleri açacağız. Ayrıca, sadece üniversite öğrencilerine yönelik, sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği verecek bir aşevi de açacağız.

Buca’ya rüzgâr panelleri yapacağız. Böylelikle, her ailenin bütçesine %40 enerji sağlayacağız.

Buca’nın en büyük sorunlarından biri de su basmaları. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de, özel bir projemiz var.

İzmir’in en büyük camisini yapacağız ve bu camiinin altına da otopark yapacağız. Caminin hemen yanına da; camii bünyesinde  ama herkesin kullanabileceği büyük bir konferans salonu yapacağız.

Üniversite ve lise öğrencileri için, elektronik kütüphane yapacağız ve bu kütüphanede aldığınız tüm çıktılar ücretsiz olacak.

Tiyatro ve sinema salonları açacağız.

Engellilerimiz için, bir rehabilitasyon merkezi açacağız.

Yaşlılar için de, bir mutluluk evi projemiz var.

Nif Dağı’na festival alanı yapacağız. Hatta oraya bir de teleferik yapacağız.

Projelerimizin arasında, bir hayvan oteli de var.

Buca’ya bir de hayvanat bahçesi ve kapalı akvaryum yapmayı planlıyoruz.

Cenaze evlerine,  taziye için üç gün yiyecek içecek göndereceğiz.

Ölüm raporu almak için, nöbetçi doktor koyacağız.

İzmir dışından gelen üniversite öğrencilerimizin aileleri için bir misafirhane yapacağız.

Eğitim fakültesinin hemen yanındaki harap haldeki istasyon içinde bir projemiz var.

Bizim bütün projelerimiz insan endeksli. Kar endeksli ya da bunun gibi herhangi bir düşüncemiz yok. Tek isteğimiz, burada yaşayan insanlara, Buca’da yaşanabilir bir Buca bırakabilmek.

Haber Eylül: İstatistiklere bakıldığında, genel seçimlerde MHP bir süredir oy kaybediyor. Bu oy düşüşünün sebebini siz neye bağlıyorsunuz?

Levent Çizmeli: Birileri, büyük sermayeler karşılığında karşınıza bir şeyleri koyuyorsa ve bütün basını, yayın kuruluşlarını bir şekilde kullanıp, sizin karşınıza çıkarıyorsa ve bütün kanallar bunu yayınlıyorsa, bunları yaşıyorsunuz. Dolayısıyla artık, büyük sermayeyle ülkesini, milletini, bayrağını düşünen insanların mücadelesi şekline gelindi. Şunu çok net söyleyebilirim ki; yerel seçimlerde MHP’nin iktidar olduğunu hep beraber göreceğiz ve milletvekili seçimlerinde de MHP’nin iktidar olacağına inanıyorum. Nedenlerini, ne içinlerini tartışmak istemiyorum. Çünkü Türkiye üzerinde çok farklı oyunlar oynanıyor. Türkiye üzerinde, dimdik duran bir tane parti var, o da: Milliyetçi Hareket Partisi.

Basın Danışmanı: MHP’nin kırk beş yıllık bir mazisi var ve kırk yıldır da ben bu hareketin içinde olan bir insan olarak, sizi şunu söyleyebilirim: Bizim dünümüzde ve bugünümüzde, hiçbir lekeli pozisyon bulamazsınız. Hiçbir çıkar ilişkisi bulamazsınız. MHP’nin temel ilkesi; siyaseti de, hareketini de Türk milletine bağlamış bir siyasi harekettir. Benim için önemli olan, oydan ziyade, vatanın milletin bölünmezliğidir. Eğer biz, Türk milletinin aşağılanmasına, parçalanmasına göz yumarak iktidar hedefi güdersek, zaten bir yanlışın içindeyiz demektir.

Haber Eylül: MHP’nin iktidara gelebilmesi adına neler yapması gerekir?

Levent Çizmeli: Önümüzdeki yerel seçimler ve arkasından da milletvekili seçimlerde, MHP zaten iktidara gelecek. Geleceğin iktidar partisi, MHP’dir. Çizgisini bozmayanlar kazanacaktır. Çizgiyi bozanların ülkeyi ne hale getirdiğini çok net görüyoruz. Artık bu ülkede, Türk bayrağı asmak suç; Türk’üm demek suç; Türkiye Cumhuriyeti yazısından rahatsız olanlar olmaya başladı. Artık bu ülke, parça parça bölünmeye gitti. Birileri çıkıp, rüştünü ilan edip biz buyuz demeye başladı. Biz, bir bütünüz. Bu ülke, Kurtuluş Savaş’ını, tüm milletin kazmasıyla küreğiyle kazandığı bir ülke.  Bu ülke kimseye rahatlıkla peşkeş çekilip yok edilecek, parçalanacak ya da birilerine satılacak bir ülke değildir. Onun için, bütün bu yaşananlardan sonra, geleceğin iktidar partisi Milliyetçi Hareket Partisi’dir.

Haber Eylül: Gezi Parkı olaylarında, ilk anlarda MHP’li Gençleri de meydanlarda gördük. Fakat daha sonra geri çekilmelerinin sebebi neydi?

Levent Çizmeli: Tahlilleri iyi yapmak, bütün resmi ortaya koymak lazım. O resmin içinde neler var bunları çok iyi algılamak lazım. Bu resmin içerisinde rol olan kişilerin amaçlarının ne olduğunu çok iyi düşünmek lazım. Çok iyi niyetlerle başlayan bir hareket çok farklı boyutlara gidebilirdi. Gezi olaylarını mı protesto ediyorum, hayır. Ama bakış açısı çok önemli. Nasıl bakarsak öyle görürüz.

Basın Danışmanı: Eğer biz, Taksim Meydanı’na, MHP’liler; Ülkücü’ler olarak organize bir halde gelseydik, orada kan gövdeyi götürürdü. Hareketin ilk çıkış noktasında, ilk on beş gün içerisinde, ideolojik ya da etnik bir kimlik hareketi yoktu. Ama ne zaman bölücü unsurlar, aşırı marjinal unsurlar işin içine girdi, o zaman bizim genel başkanımız  Devlet Bahçeli, talimat yayınlamak zorunda kaldı. Eğer bizim Ülkücü hareketin gençliği oraya gitseydi, orada yapılan bir takım hareketleri içine sindiremezdi. Bizim üstümüze gelinildiğinde ezip geçen bir yapımız vardır.

Haber Eylül: 17 Aralık sürecinden sonra, AKP ile Gülen Cemaati arasında yaşanan sürtüşmeler sonucunda, acaba Gülen cemaatinin oyları MHP’ye geçebilir mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Levent Çizmeli: Biz, kişi olarak insanların fikir özgürlüğüne inanıyorsak, insanlar hakkında yorum yaparken de, o insanlar gibi düşünmek zorundayız. Eğer o insanlar gibi düşünemiyorsak da, bunun yorumunu yapamayız. Şimdi, ben bir hizmet hareketini, dünyanın her yerinde Türk bayrağı dalgalanan bir hareketi, siyasi boyutta yorumlayamam. Bunun kararını bunları yaşayan insanlar verir.

1794716_10152256779384429_1965841056_nHaber Eylül: Son olarak, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine neler söylemek istersiniz?

Levent Çizmeli: Sizler bizim geleceğimizsiniz. Ne kadar donanımlı olursanız, ne kadar iddialı olursanız, ne kadar hayallerinizin peşinde koşarsanız bizi o kadar gururlandırırsınız. Hepinizin, bütün evlatlarımızın en iyi yerlerde olması lazım… Bizim ülkemizin buna ihtiyacı var. İddialı; çok bilgili; ileriyi çok iyi gören; ülkesini, milletini, bayrağını seven; bu ülkenin bütünlüğü için her şeyi planlayan gençlere İhtiyacımız var. Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi, “Gelecek gençlerindir!”

 

 

Hazırlayanlar:

Ezgi Emirler

Burak Onat

Aytuğ Erdemir