HEY TÜRK GENÇLİĞİ!

344 views
views

-Birinci vazifen özsaygın ve özdeğerini korumak amacıyla harcadığın boş zamanın, eğlencenin, paranın karşılığını verebilmek için insanlığa faydalı bir şeyler üretmektir. Huzurlu, coşkulu, anlamlı bir hayatın yegane temeli budur. Özsaygı ve özdeğer seni insanlık için bir şeyler yapmaya zorlayacak en önemli motivasyon kaynakları, en kıymetli hazinendir. Yoksa anlamsız, hissiz, boşta gezer olursun benden söylemesi.
-Kendimi değerli hissediyorum çok hissediyorum muhteşem değerliyim! Hayır efendim değilsin! Sıradan değerlisin. Herkes gibi sıradan. İnsanın başına ne geliyorsa kendine haddinden fazla değer biçmekten geliyor. Layık göremiyor kendisini kimselere, hiçbirşeylere.. Allah sabır versin tabi bir ömür huzursuzluk..
– İnsanın kendini değersiz hissetmemesi ya da değersiz hissettiğini farkedebilmesi çok kıymetli fakat özsaygının, duyumsarlığın, gerçek bir özdeğerin (içi boş olmayan) gelişmesi için insanlık için marjinal değeri olan bir şeyler için harekete geçmek şart.. İçimize değer ve özsaygı duyguları tam verilseydi insanlığa faydalı işler yapmak için gerekli motivasyonu nerden bulabilirdik ki!
– İnsan kendisiyle mutlu olmadan kimselerle mutlu olamaz diye bir akım çıktı şimdilerde doğruluk payı çok yüksek ama o yalnızlık bir yere kadar! İnsan eşleşmek, arkadaş olmak, değer görmek için yaşar, aksi mutsuzluk. Net mutsuzluk benden söylemesi.
– Ben çevreyle anlamlıyım. Tek başına çok bir şey ifade etmem hem sadece kendim değerliysem, yalnızlığımla mutlu olacaksam uzun bir süre öleyim daha iyi.
– Şimdiki gençleri ciddi bir tehlike bekliyor. Korkarım ki aile kavramı ilerleyen yıllarda ortadan tamamen kalkmasın. Kapitalist toplumun yarattığı insan modeli tüket at. O beni sevmezse ben onu niye seveyim modelleri var şimdi. Çok korkuyorum çokkkkk bu hissizlik insanlığın katili olacak demedi demeyin.
– Dedi ki “Hocam ben tam anlattığınız gibi bir bireyim (üst baş darma duman, saç baş karmakarışık) kimsenin beni beğenmesi gibi bir derdim yok.” Hayır yavrucum sen birey falan değilsin resmen depresyondasın! Değer görme arzun dışarı tamamen kapanmışsa bunun adı depresyon..
– Rasyonel Öfke kuşkusuz kıymetli insanı birey yapar. Ama -Mış gibi davranmak, kişisel bütünlüğün dışına çıkmak, önden başka, arkadan başka konuşmak, düzensiz hayat, düzensiz beslenme (kendine olan saygısızlığın önemli belirtileri) öfkeyi bastırmayım diye sürekli ona buna küfür etmek, kendini haklı çıkarmak için sürekli çaba, bilinçaltısal (ya da bilinçli) kendini haddinden fazla önemseme hem öfkeyi daha çok tetikler hem insan kimyasını bozar.
– Uzun lafın kısası hayata bakışınız, yaşam tarzınız ne olursa olsun sevginiz koşulsuz, eşiniz dostunuz çok, duyumlarınız (hisleriniz) yüksek, kişiliğiniz organik olsun. Şeffaflık iyidir insanın en çok kendisine iyi gelir..