Gökçek ve Arınç Arasındaki Polemik Büyüyor

1.302 views
views

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzleme Heyeti”ne karşı olduğunu söylemesi üzerine Arınç’ın hükümeti savunan açıklamaları gündeme oturmuştu. Ardından Melih Gökçek’in Arınç’a verdiği tepki özellikle sosyal medyada olmak üzere birçok yayın organında bomba etkisi yarattı. Bülent Arınç, Gökçek’i yolsuzlukla suçladı ve “Ankara’yı parsel parsel satmıştır” ifadesini kullandı. Daha sonra yaptığı açıklamalarda “Sayın Cumhurbaşkanımız bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. Eğer o düşünceler yanlış kanaate, eksik bilgiye, yanlış yönlendirilmeye gayretinde olan insanların adeta hoşuna gidecek bir noktaya geliyorsa bize düşen haşa onu eleştirmek değil. Onu bilgilendirmek” ifadelerini kullandı.

 

931596-detay

Ak Parti içerisinde ayrılıklar mı oluşuyor sorusunun ortaya çıkmasına neden olan bu gerginlik mahkemeye taşınma noktasına geldi. Bunun üzerine araya giren başbakan Davutoğlu, Arınç ile görüştüğünü ve Gökçe ile de görüşeceğini söyledi. Parti içinde disiplinin olduğunu ve buna aykırı davranan partililere gerekli işlemlerde bulunulacağını belirtti. Davutoğlu yaptığı açıklamada çözüm sürecinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Arınç, “Başbakan’ın söylediği doğru, yanlış yaptım ama özel hayatıma girilince kendimi tutamadım. Gökçek eleştirilerimi hakaret kabul edip mahkemeye gidebilir ama orada bazı sorular sorulur ve cevaplamam gerekirse, davalı mı davacı mı zarar görür bilemem” dedi.

Bülent Arınç’ı “paralel” olmakla suçlayan Gökçek’e Arınç’ın damadı Ekrem Yeter cevap verdi. Sosyal medyadan seslenen yeter: “Ey Gökçek! Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki iyi niyetinden bir an bile şüphe etmediğim, dürüst, namuslu ve vicdan sahibi bir adamın damadı olduğum için gurur duyuyorum. Zaten çirkin ithamlarınıza karşılık gereken cevabı babamız verdiği için ben bir söz söylemeye gerek duymuyorum. Ancak bana ve eşime paralel demişsin, eğer paralelden kastın vatana millete ve insanlığa hizmet edenlere alkış tutmaksa evet biz sonuna kadar paraleliz. Yok eğer paralelden kastın devlete ve millete kumpas kurmak, ihanet etmek, rant peşinde koşmak, yalancılık, dalkavukluk, sinsilik, arkadan kuyu kazmak, belden aşağı vurmak ise onu biz bilmeyiz ama…” dedi.

Arınç ve Gökçek’in açıklamaları üzerine haklarında suç duyuruları başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Arınç’ın söylediği “Gökçek Ankara’yı paralel yapıya parsel parsel satmıştır” sözlerine soruşturma başlattı.

Burcu KESKİN

http://t24.com.tr/haber/arinc-gokcek-beni-mahkemeye-verirse-davali-mi-yoksa-davaci-mi-zarar-gorur-bilemem,291425

http://t24.com.tr/haber/arincin-damadi-evet-biz-sonuna-kadar-paraleliz,291420

http://t24.com.tr/haber/davutoglundan-gokcek-arinc-kavgasina-her-iki-aciklama-da-yanlis-parti-disiplin-kurallari-isleyecek,291406

http://t24.com.tr/haber/bulent-arinc-ve-melih-gokceke-hakkinda-sorusturma-baslatildi,291389

http://www.dha.com.tr/arinctan-flas-sozler_895258.html