FACEBOOK’UN BİLGİ TOPLAYICI VPN ŞİRKETİ DAHA FAZLA VERİ TOPLAMANIN YOLUNU BULDU

441 views
views

Facebook’un analiz şirketi yine kendi uygulamalarına benzeyen, var olan bilgileri toplayıp Facebook’a yollayan yeni bir uygulama çıkardı.

Çıkarılan bu uygulamanın ismi “Bolt App Lock” olup VPN hizmeti sağlayan “Onovo Protect” şirketinin alt uygulamasıdır. Tech Crunch‘ın tespitlerine göre bu uygulama 5 martta piyasaya sürüldü ve 9 martın öğleden sonrasına kadar indirilebilir durumdaydı. Çoğu kullanıcılarının kötü yorumlarından sonra Facebook bu uygulamayı piyasadan çekip “Sadece küçük bir testti.” açıklamasında bulundu.

Bolt App Lock uygulaması, kullanıcılara ekstradan güvenlik (pin kodu, şifreleme vb.) sağlayan bir uygulamaydı.

Bolt App Lock uygulamasıyla ekstra güvenlik koyulan uygulamaları Onovo Protect tespit edip bu uygulamalar hakkındaki bilgileri (uygulamanın kaç defa çalıştırıldığı, hangi saat aralıklarında girildiği vb.) ve kullanıcılara ait bilgileri Facebook’a yollamaktaydı. Uygulamanın bunlara ek, cihazın ve bağlı olduğu ağın özelliklerini de tespit edilebildiği anlaşıldı.

Facebook’un bilgi toplayıcı VPN şirketinin uygulaması olan Bolt App Lock’ın açıklama kısmında belirtilen açıklamada yazan yazı ise şu şekildedir;

“Sizin telefonunuzla ve telefonunuzda kullandığınız uygulamalar hakkında bilgileri topluyoruz. Çünkü biz Facebook’un ürünüyüz ve bu bilgileri de Facebook’un diğer ürünlerini geliştirmede kullanabiliriz”

Bolt App Lock, Google Play üzerinden orijinal yayınlanmasına rağmen indirme sayısı 50’yi geçmedi.
Bu tarz uygulamalar telefona ekstra güvenlik sağlaması için indirilip kullanılmakta.

Kullanıcıların en çok kızdığı nokta, şirketin güvenlik sağlama vaadiyle kendilerinin verilerini alıp, bu verileri paylaşma amacı gütmesi oldu.

Siz Facebook’un bu uygulaması konusunda ne düşünüyorsunuz?