Erdoğan Caps’i Etik Değil

3.193 views
views

Aydın’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisinin unutulmaz karakteri Gollum’un “yeme, şaşırma ve hayret” hallerinin yan yana yer aldığı bir caps’i paylaştığı için “mesleki ve etik kurallara uymadığı” gerekçesiyle Dr. Bilgin Çiftçi’ye ceza kesilmişti. Dr. Bilgin Çiftçi hakkında açılan 3 ayrı soruşturmanın ilki sonuçlandı.

Evrensel’de yer alan habere göre, verilen cezaya ilişkin Aydın Valiliği İl Disiplin Kuruluna itiraz dilekçesi sunan Doktor Bilgin Çiftçi, yaptığı paylaşımın hakaret kastı taşımadığı, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde siyasi bir hiciv niteliğinde olduğunu vurguladı.

Sosyal medyada yaptığı paylaşım sebebiyle “Mesleki ve etik kurallar bakımından Tıbbi Deontoloji Tüzüğüne uymamak” hükmüne dayanarak ceza verilmesinin yasaya aykırı olduğuna dikkat çeken Çiftçi, adı geçen tüzüğün hekimlerin meslektaşları, hastaları ve paramedikal meslek mensuplarıyla ilişkilerini düzenleyen mesleki etik kurallar dizgesi olduğunu anlatarak, hekimlerin bu düzenlemede sayılanlar haricindeki kişilerle ilişkilerine uygulanmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı. Öte yandan tüzüğün 47 maddeden oluştuğunu söyleyen Çiftçi, ihtar kararında hangi maddeye  aykırı davrandığının açıklanmasını istedi. Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nü aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

3lu

Çiftçi, yine Anayasa’nın 40. maddesinde yer alan “Devlet, işlemlerinde ilgili kişilerin hangi kanun yolları ve mercilere başvuracağını ve süresini belirtmek zorundadır” maddesine rağmen kendisine gönderilen ihtar kararında cezaya karşı başvuru yolu ve süresinin de gösterilmediğini belirtti.

Tıbbi Deontoloji Tüzüğü: http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=31