DÜNYANIN EN BÜYÜK LİTYUM BATARYASI GÜNEY AVUSTRALYA’DA TAMAMLANDI

662 views
views

Güney Avustralya’da kurulmuş olan dünyanın en büyük lityum bataryasına yakın bir zaman içerisinde enerji verilecek. Buna iki milyarderin birbirleri arasındaki bahsi sebep oldu.

Bu yılın temmuz ayında Elon Musk, Avustralya halkına 100 MW’lık bir lityum bataryası 100 gün içerisinde tamamlayacağı eğer tamamlayamazsa bu bataryayı bedava kuracağı hakkında açıklama yapmıştı.

Geçtiğimiz cuma, Güney Avustralya hükümeti dünyanın en büyük lityum bataryasının 60 gün içerisinde Jamestown’da tamamlanmış olduğunu açıkladı.

Bu batarya projesinin çıkma sebebi ise Elon Musk ile Mike Cannon-Brookes arasındaki bahisti.Bunun üzerine Musk, Mart ayında batarya inşa anlaşmasını yaptıklarını açıkladı. Geçtiğimiz temmuz ayında Musk, inşaatı duyurmak için Avustralya’ya gitti, 29 eylülde anlaşma tamamlandı ve 100 günlük maraton başladı. Fakat Musk önceden batarya temeline başlamak için ekip kurdu.

100 MW’lik batarya Tesla güç paketleriyle ve Hornsdale rüzgar çiftliği yakınında bulunan Neoen yönetimindeki bağlantılarıyla tamamlandı.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/tesla-just-built-the-worlds-largest-battery-thanks-to-a-bet/