CHP Buca Belediye Başkan Adayı Levent Piriştina

3.282 views
views

 

“Bu Dönem, Buca’da Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrencileri İktidara Gelecektir.” diyen CHP Buca Belediye Başkan Adayı Levent Piriştina ile bize kendini tanıttığı, projelerini anlattığı, görüşlerini aktardığı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Haber Eylül: Levent Piriştina kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Levent Piriştina: Ben, 1978 İzmir doğumluyum. Lise eğitimimi de İzmir’de bitirdikten sonra, beş yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nde okudum. Daha sonra vatani görevimi de yaptıktan sonra, ticari ve siyasi hayatıma başlamak üzere tekrar İzmir’e döndüm. İTO, İzmir Sanayiici İş Adamları Derneği, EGİAD gibi birçok sivil kurumunda görev aldım. Aslında siyasete ısınmam böyle oldu. Daha sonra, hep onur duyduğum bir milletvekili adaylığım oldu. Onun akabinde, üç yıl boyunca sizler gibi bir üniversiteli grupla bir Buca çalışması yaptık. Bu çalışmayı da genel merkeze götürüp, burada göreve talip olduğumuzu söyledik ve altı aylık bir propagandadan sonra da görevi bizlere verdiler. Bugün de karşınızda Buca Belediye Başkan Adayı olarak bulunuyorum.

Haber Eylül: Buca ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Levent Piriştina: Elbette Bucalı’ların hayatını daha da kolaylaştırmak ve  güzelleştirmek adına birçok projemiz var. Ben size bunların birkaçından şöyle bahsedeyim…

Üniversite öğrencilerinin hayatlarındaki yükü biraz alabilecek;  öğlen yemeklerini yiyebilecekleri; çamaşırlarını yıkatabilecekleri; sosyal alanlara sahip bir merkez planladık. Artık Bucalı üniversiteliler eğlenmek için buradan gitmesin, tam tersi diğer tarafları buraya çekelim diye gençlerin eğlenmek ya da dinlenmek için tercih ettikleri Bornova, Konak, Alsancak bölgelerine benzer bir gezi pasajı projesi hazırladık. Hem bu şekilde, gençlerin isteklerini karşılayalım, hem ekonomik istihdama bir çare bulalım arzusuyla bu projeyi hazırladık.

Bunun dışında, trafik sorununa çözüm bulmak için alt ve üst geçitler planladık.

Otuz dokuz tane alanımız var, otopark olarak işletilecek ama bunlar şu an aktif durumda değil, bunları aktif duruma geçirmek planlarımızın arasında.

Bir Buca Asfalt Şantiyesi de projelerimizin arasında.

Yaklaşık kırka yakın projemiz var. En önemli projelerimizden biri de, gençlere yönelmek. Artık siyasette, ülke sorunlarının çözümünde tıkanan yüzün çözümü biz gençlerin elinde. Bizler, dinamik, geleceği görebilen, donanımlı, samimi, dürüst, projeci gençliğe sahip bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz.

Haber Eylül: Ahmet Piriştina babanız olmasaydı da yine sizi buralarda görebilir miydik?

Levent Piriştina: Bir insanın ailesinin daha önce yaptığı görev, hayata bakışı tabii ki kendi hayatını şekillendirmede çok önemli rol oynuyor. Devamlı evde kamu yararına hizmet yapan bir yapıda , siyasetçi, gazeteci, sanatçı, yazar, çizer bir yapıda büyürken, ciddi etkiler alıyorsunuz, ciddi deneyimler ediniyorsunuz. Tabii daha sonra siyaseti sevmek zorunda değilsiniz. Ama eğer sever, sonra eğitiminizi de bu paralel de alırsanız, kendinizi bu yapıda geliştirirseniz, böyle bir karar vermeniz mümkün. Ama tabii ki aileniz böyle diye de böyle olmak zorunda değilsiniz. Örneğin; ben böyle bir ailede büyüdüm, hayatım hep siyasetin içinde geçti. Ama kardeşim siyaseti sevmedi. Onun tarzı, onun yapısı uymadığı için o böyle bir yolda yürümeyi tercih etmedi. Her aile mensubu aynı yolda yürümez. Sadece babamdan dolayı şu an kendimi burada görüyorum diyemem; ama babamın Ahmet Piriştina olmasının da çok büyük bir etkisi var tabii ki.

1970660_10152256779549429_1581476007_n

Haber Eylül: Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine yönelik projeleriniz nelerdir?

Levent Piriştina: Bu dönem, Buca belediyesini Dokuz Eylül Üniversitesi yönetecek. Aslında, şu an Buca’ya ben seçildiğim takdirde altmış bin tane öğrenci belediye başkanı olacak. Bu dönem, Dokuz Eylül’ün balayı dönemi olacak diyebilirim.

Haber Eylül: CHP hep kıyı kesimlerin partisi olarak biliniyor. Anadolu’da bu kadar etkili olamamasının sebebini siz neye bağlıyorsunuz?

Levent Piriştina: Bu dönem,  çok fazla sayıda genç aday; kadın aday ve her kesimi kapsayan siyasetçilerle, artık sanıyorum, her yerde eşit sayıda oyu alıp iktidara gelen bir CHP olacak.

Haber Eylül: CHP’nin yıllardır iktidara gelememesinin sebebi sizce nedir?

Levent Piriştina: Bana göre, bunun sebebi, doksan yıllık çınarın o kökünün, kültürünün, geleneğinin bize verdiği gücü, gençliğin dinamizmiyle bugüne kadar birleştirmediğimizden kaynaklanıyor. Ama artık bu dönemden sonra, Cumhuriyet Halk Partisi yeni bir anlayış ortaya koyuyor.

Haber Eylül: Ak Parti’yle Gülen Cemaati arasındaki sürtüşmesinin sonucunda, Gülen Cemaatiyle CHP arasında bir yakınlaşma söylentileri kulislerde konuşuluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Levent Piriştina: O konu hakkında somut bir tespitim yok. Belirli kurumların, kuruluşların birbirleriyle çatışması siyasi rüzgârların yönünü değiştirebilir. Ama CHP’liler için asıl olan, kendi dinamiklerimiz, kendi yapılarımızla ve kendi yol arkadaşlarımızla çalışmalı ve iktidara gitmeliyiz. Bu esnada bize  farklı taraflardan yakınlaşanlar da olacaktır, onlar da zaten bu durumu kendileri şahsi olarak değerlendireceklerdir. Bunun dışında, ben herhangi bir yakınlığı en azından Buca’da tespit etmedim.

Haber Eylül: Buca Belediye Başkanı seçildiğiniz takdirde ilerisi için, örneğin; Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi hedefleriniz var mıdır?

Levent Piriştina: Hayır, kesinlikle öyle bir hedefim yok. Benim en büyük arzum; Buca Belediye Başkanı olup, Buca’yı İzmir’in metropollerinden biri haline; Türkiye’de örnek gösterilen ilçelerden biri haline getirebilmek ve yaptığım projeler sonrasında adımdan iyi bahsettirebilmektir. Siyasette çok orta ve uzun vadeli plan yapan bir insan değilimdir. Aldığım görevi layıkıyla yapmak benim en büyük hedefim.

Haber Eylül: Son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine neler söylemek istersiniz?

Levent Piriştina: Biz, sizleri dinlemeyi becerebilirsek çözülemeyecek hiçbir sorun yok.  Zaten siz üniversite öğrencileri genç, eğitimli, kültürlü olunca, sizden gelen talepler de uygulanabilir talepler oluyor. O zaman da bizim işimiz kolaylaşıyor ve bize de, geriye sadece koordinasyon sağlamak görevi kalıyor. Şunu tüm içtenliğimle söylüyorum ki ve lütfen bunu seçime kırk beş gün kala söylenmiş, popülist bir vaad olarak algılamayın; bu dönem, Buca’da ben değil, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri iktidara gelecektir.

 

Hazırlayanlar:

Ezgi Emirler

Burak Onat

Aytuğ Erdemir

1 Yorum

Comments are closed.