BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ

1.952 views
views

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olma özelliğini gösteren “Bir Delinin Hatıra Defteri” Genco Erkal’ın sahnesiyle yeniden bizlerle buluşuyor.

Nikolay V. Gogol tarafından yazılan eser bir çok kez sahnelenmiştir. Tek perdelik, seyirlik bir oyundur. Yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Eser; çevresinde sürekli alay konusu olan sıradan bir memurun, aşık olduğu kızın bir asilzadeye aşık olduğunu öğrenmesiyle şekillenen hayallerini anlatır. Burada dünyanın adaletsizliği baş karakterimiz üzerinden anlatılmaktadır. Karakterimiz hayallerinin arasında kaybolur ve oyunun sonunda kendini “İspanya Kralı” zannederek bir akıl hastanesine kapatılır.

”Artık dayanacak halim kalmadı. Tanrım! Neler yapıyorlar bu adamlar bana! Duymuyor, görmüyor, dinlemek istemiyorlar beni! Ne yaptım onlara? Neden eziyet ediyor, benim gibi zavallıdan ne istiyorlar, ne verebilirim onlara? Hiçbir şeyim yok… Bittim artık, dayanamayacağım… İşkencelerinden başım ateşler içinde yanıyor, her şey dönüyor gözlerimin önünde… Yok mu beni buradan kurtaracak biri? ”

Bu tiradı okurken sizin de tüyleriniz diken diken olduysa bir de Genco Erkal’dan dinleyin derim ben.

Oyun;
18 Aralık Pazartesi günü Sabancı Kültür Sarayı’nda,
19 Aralık Salı günü Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda,
20 Aralık Çarşamba günü Güzelbahçe Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Tüm tiyatroseverlere iyi seyirler dilerim.