Bir Başkasının Gözünden Türkiye

1.654 views
views

Herkes yaşadığı ülke hakkında az yada çok fikir sahibidir. Biz bu ay Haber Eylül olarak kendi fikirlerimizi bir köşeye bırakıp Türkiye’ye bir başkasının gözünden bakmaya çalışacağız. Habib amcamıza hoş sohbetinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

Haber Eylül: Merhaba, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Habib Kaplan: Merhaba gençler, ismim Habib Kaplan. 1950 Diyarbakır doğumluyum. 1968’de bazı nedenlerden dolayı askerliğimi yapmış olduğum İzmir’e taşınmaya karar verdim. 1972’den beri İzmir’deyim çocuklarım da İzmir doğumlu.

Haber Eylül: 65 yaşında bir vatandaş olarak göre Türkiye’ye bakış açınız ne yönde?

Habib Kaplan: Türkiye’nin gidişatını Atatürk’ten bu yana iyi bulmuyorum. Gençlere, Türk gençliğine önem verilmeli. Partizanlara kurban edilmemeli. Gençlik, onlardan bir şeyler beklenecek kadar eğitimli değil. Öncelikle bu eğitimi onlara vermeliyiz. Eğer benim çocuklarım gibi, sizler gibi gençler, Türkiye’de zebil oluyorsa ortada bir yanlışlık vardır. Türkiye bence gençliğe yeterince önem vermiyor. Üniversite mezunu bir sürü gencimiz işsiz. Hükümetin bu sorunları ortadan bir kere kaldırması gerek.

Haber Eylül: Bu zamana kadar bir çok seçime tanık oldunuz. Peki en son seçim olan 1 Kasım seçimleri hakkındaki düşünceleriniz neler?

Habib Kaplan: Halklar birbirine karşı cephe almış durumda. Seçimden sonra bunu herkes gördü. Herkesin kardeş olduğunu unuttular. Birbirlerini, tuttukları partiye göre ayırt ediyorlar. Türkiyede insanlar dili, dini, ırkı ne olursa olsun yaşamayı hak ediyorlar. Halk önce bunun bilincine varmalı.

Haber Eylül: Şuan gündemde olan angajman kurallı çerçevesinde Rus uçağının düşürülmesi ve Rusya’nın bu duruma karşı Türkiye’ye karşı tepkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Habib Kaplan: Türkiye’ye karşı hiçbir faydası olmadı. Düşman edindik. Önemli olan halkların kardeşliği olmalı düşman edinmek değil. Örneğin yeni köprünün adı Yavuz Sultan Selim yerine Halkların Köprüsü olsun. İnsanlara barışçıl bir mesaj verilsin. Türkiye’de bir sorun varsa bu bütün ülkenin sorunudur. Diyerbakır’da, Cizre’de, Şırnak’ta ne olmuş kimse önemsemiyor. Herkes durumun İzmir’e kadar gelmesini bekliyor. Hala bir Türk-Kürt sorunudur gidiyor. Bu ülkede Türk de var Kürt de var Arap da var Çerkez de var. Önemli olan birlik olmaktır. Suriye gibi olmamalıyız.

Haber Eylül: Şuanki AKP hükümetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Habib Kaplan: Eğitimde olsun, hastanelerde olsun gerçekten güzel değişimler yaptı. Sosyal sorumluluklarını yerine getirdi. Ancak savaş için, dağa, taşa atılan bombalar için giden masraf boşadır. Bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için böyledir. Türkiye’de birçok aç, işsiz, inşaatlarda ekmek kovalayan insanlar var. Onlar göz ardı edilmemeli. Bu savaşlara bir dur denmeli.

Haber Eylül: Peki siz bu duruma bir dur diyebilmek için neler yaptınız?

Habib Kaplan: Ben 2009’dan bu yana Valiliğe, AKP’ye, gazetelere dilekçeler yazıyorum. Ama kimse beni konuşturmuyor. Ben sadece bir gencimiz daha bu savaşlar için ölmesin istiyorum.
IMG-20151226-WA0005

Haber Eylül: Dilekçelere karşı nasıl bir geri dönüş alıyorsunuz?

Habib Kaplan: Sadece valilikten sözlü olarak ‘doğru söylüyorsun ama bu bizim işimiz değil siyasetin işi’ diye bir cevap aldım. İmkanım olsa tüm devlet büyükleriyle konuşmak isterim. Biz halkız sesimizi duyurmalıyız. Bir evlilik gibi iyi günde kötü günde hastalıkta sağlıkta beraber olmalıyız.

Haber Eylül: Cevapların için çok teşükkür ederiz Habib amca. Son olarak gençlere bir mesajın var mı?

Habib Kaplan: Rica ederim gençler asıl ben teşekkür ederim. Gençliğe gelince, öncelikle okuyacaklar. Ekmeğinin peşinde koşacaklar. Tabi bu durumda devlet de desteğini verecek. Ekmeğini eline aldıktan sonra birlik ve beraberliği unutmayacak kardeşlerine, halkına destek çıkacak. Şuan gençliğin tek bir eksiğini görüyorum. Taraf olmuşlar. Taraf değil kardeş olmalılar. Bir yanlış görüyorlarsa birlikte bunun üstesinden gelmeliler. Halk açsa, halkın çocuğu askerden şehit olarak geliyorsa bunun nedenini araştırmalılar. Buna bir dur demeliler. Kutuplaşmamalılar. Benim bugün farklı farklı partilere mensup arkadaşlarım var. Benim için öncelik insanlıktır. Tüm gençler için de öncelik insanlık olmalıdır.