ALTIN GENÇ AVRUPA ŞAMPİYONU

509 views
views

 

Rusya‘nın Sochi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu oldu.

 

RAKİPLERİNE FARKLI ÜSTÜNLÜK KURDU

Rusya ve Bulgaristan gibi güçlü rakiplerin de bulunduğu birçok ülkeden toplamda 56 sporcunun yarıştığı ferdi turnuvada eleme maçlarını 9. sırada tamamlayan Deniz Selin, son 64’e maç yapmadan kaldı.

Son 32 turunda İtalya‘dan Gaia Pia Carella ile eşleşen Deniz Selin, maçı 15-7 gibi
rahat bir skorla geçerek adını son 16‘ya yazdırmayı başardı.
Son 16 maçında da Rumen rakibi Felica Jakob ile dişe diş bir mücadele sonucunda rakibini 15-12‘lik skorla mağlup etmeyi başaran Selin çeyrek finallerde yarışma hakkını elde etti.

Çeyrek final mücadelesinde Valentina Nagy isimli Macar rakibini 15-9‘luk skorla
geçerek yarı finalde Rus Darya Drozd‘un rakibi oldu. Darya Drozd’u da aynı skorla
eledi ve altın madalya için Bulgaristan şampiyonu Yoana İlieya ile birlikte finale yükseldi.

 

İKİNCİ BÜYÜK BAŞARI

Final maçını da 15-11‘le geçen Deniz Selin95 yıllık Türk eskrim tarihinde İbrahim Ahmed ACAR‘ın ardından bir kez daha eskrim Avrupa şampiyonluğunu göğüsleyerek altın madalyanın sahibi oldu. Aynı zamanda kadınlar kategorisinde bu başarıyı ilk kez ülkemize kazandıran genç sporcumuz, şampiyona öncesinde Türkiye 23 yaş altı kategorisini 16 yaşında olmasına rağmen yine birincilik yaşayarak Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyanın favorileri arasına girmişti.

 

BAŞARI MEHMETÇİKLERE ARMAĞAN EDİLDİ

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat ATALI, genç sporcunun başarısını ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederek Mehmetçiklere armağan etti.

Sözlerine sabır ve azmin ürünü olan altın neslin Türk eskrim tarihinde tarih yazmaya
devam ettiğini, Deniz Selin ÜSTÜNDAĞ‘ın da Valery Shturbabin gibi seçkin antrenörlerle birlikte Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi‘nde yapmış olduğu çalışmalarının karşılığını alarak ülkemize ikinci kez Avrupa Şampiyonluğu yaşattığını sözlerine ekledi ve emeği geçen herkesi tebrik etti.

 

“KARAYİP KORSANLARI’NDAN ETKİLENDİM”

Senad OK‘un sunduğu televizyon programına bağlanan 17 yaşındaki sporcu en sevdiği film olan Karayip Korsanları Serisi‘nden etkilendiğini ve okulunda yapılan eskrim sporunun tanıtımının da ardından ailesine yaptığı uzun baskılar sonucu bu spora başladığını dile getirdi.

 

TEŞEKKÜR GÖNDERİSİ YAYIMLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin sporcusu olan Deniz Selin kendisine ait sosyal medya
hesaplarında şampiyonluk fotoğrafı paylaşırken kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

“Hangi kelimelerle nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum ama gerçekten çok ama çok mutluyum. Bu gerçekten inanılmaz bir duygu benim için. Bugün en büyük başarıma imza attım ferdide. Bu sezon ortasında geçirdiğim sakatlıktan sonra tedavimi olurken bile çalışmalarımı asmadan devam ettim elimden geldikçe. Birçok derece beklediğim maçta başarısız oldum ama durmadan çalışmaya devam ettim. Çok büyük bir sınav verdim ve “Yıldızlar” kategorisinde son Avrupa şampiyonamda altın madalyayı ülkeme kazandırarak çok büyük bir başarıya imza attığıma inanıyorum. Beni her zaman destekleyen ve dualarını benden esirgemeyen öncelikle aileme, değerli antrenörüm, Türkiye Eskrim Milli Takım Baş Antrenörlerime, her zaman arkamda duran Türkiye Eskrim Federasyonu’na, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve arkadaşlarıma çok ama çok teşekkür ederim. Hepinize çok minnettarım. İnşallah daha nice ve güzel başarılara…”

Birçok ünlü sanatçı ve sporcunun da tebrik ettiği genç sporcu bir de video paylaşarak şampiyonluğu bir kez daha Afrin’deki Mehmetçiklerimize armağan etti.

 

Nice zaferlere, tebrikler Deniz Selin.