Zamanla Değişir Herşey…

1.637 views
views

Şike ve teşvikler…

Tarih 3 Temmuz 2011 şike ve teşvik iddiaları üzerine insanlar içeri atılıyor, medyada 19 maçta şike yapıldığıyla ilgili, sanki hüküm verilmiş gibi yayınlar yapılıyordu. Emenike’nin para saydığı iddia edilen görüntüler gazetelerin manşetlerini oluşturuyordu. Şike ve teşviğin sadece Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe tarafından yapıldığına yönelik bir algı yaratılmaya çalışılıyordu. Açıkça Fenerbahçe’ye ve Aziz Yıldırım’a karşı bir linç girişimi yapılıyor, Yıldırım adeta vatan haini ilan ediliyordu. Her türlü hukuksuzluğun baş gösterdiği o dönemde, hiçbir futbolcu ceza almazken Aziz Yıldırım şike ve teşvik iddiaları üzerine ceza alıyordu.
Aziz Yıldırım her konuşmasında Fenerbahçe’nin gizli güçler tarafından Fenerbahçe’yi ele geçirmek istediğini dillendiriyor. Direkt olmasa da endirekt olarak cemaati işaret ediyordu… Peki. Kim bu Cemaat?

Darbeler…

Yine birkaç yıl önceydi  17 18 yaşlarındaydım. Komutanlar, yazarlar, rektörler birbir içeri alınıyor kafamın allak bullak eden krokiler, telefon konuşmaları, ses kayıtları neler neler… Delil olarak gözlerimizin içine sokuluyordu. Yine toplumda bir algı yaratma hali gözler önündeydi. Bir gün televizyonu açtım ve krokiler aracılığıyla bulunmuş yerleri, dozerler eşliğinde kazıyorlar. Yer altından silahlar, bombalar çıkıyor. Saatlerce TV kanallarında canlı yayınlar… Kafamı allak bullak eden görüntüler, içi doldurulmamış iddialar, sözde belgeler. Ve yine o tutuklananların, o günlerde işaret ettikleri tek adres cemaat. Kim bu Cemaat?

Kitaplar…

Gazeteci yazar Ahmet Şık, daha basılmamış yazım aşamasında olan “İmamın Ordusu” adlı kitabı da delil gösterilerek, Ergenekon terör örgütü üyesi olmaktan tutuklanıyordu. O kitapta cemaatin devlet içerisindeki uzantısı ve polis teşkilatındaki cemaat yapılanmasından bahseden Şık, uzun süre kaldıktan sonra tahliye oluyordu. Peki, kim bu Cemaat?

Savcılar…
Birçok önemli operasyonu başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz,17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu da koordine eden isim. Başbakan Erdoğan tarafından kendisine özel araç dahi tahsis edilen Öz’le Erdoğan şimdi karşı karşıya.

Rüşvet ve yolsuzluklar…

Rüşvetin, yolsuzluğun, torpilciliğin devletin en alt kademesinden en üst kademesine kadar yapıldığı düşüncesi bu toplumun genlerine işlemiş bir düşüncedir. Ancak böyle operasyonların yıllardır seçim öncesinde denk gelmesi bunun amacının gerçekten rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele mi? Yoksa iktidarı seçim öncesinde yıldırma çabaları mı? Sorusunu gündeme getiriyor. Devletin içinde oluşmuş yapılarla, hükümet arasındaki savaşın açık göstergesi bu yaşadıklarımız aslında. Hal böyleyken Erdoğan da yine cemaati işaret ediyor. Kim bu Cemaat?

Zamanlar…

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ‘nın 2009 yerel seçimleri öncesi bir yazısının başlıklarını paylaşmak istiyorum sizlerle.

1) SEÇİMİN MEŞRUİYETİNİ TARTIŞMAYA AÇMAK
2) YOKSULLUK HABERLERİYLE FELAKET TELLALLIĞI YAPMAK
3) YOLSUZLUK HABERLERİYLE KAMUOYU OLUŞTURMAK
4) İSTENMEYEN SONUCA YARGI YOLUYLA GÖLGE DÜŞÜRMEK
5) İSTENMEYEN PARTİNİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERLERDE RAKİPLERE DESTEK VERMEK
6) MAHALLE BASKISI TEMASIYLA BİR YERLERE MESAJLAR GÖNDERMEK
7) NEVRUZ’A KADAR ŞEHİT CENAZELERİNDEN MUHALEFET OLUŞTURMAK
8) YANDAŞ MEDYA SUÇLAMASIYLA EZBER BOZAN MEDYAYI SİNDİRMEK

O dönemdeki Zaman ve şimdiki Zaman bize bazı şeyleri kendi açıklar nitelikte.

Son olarak sonucu ne olursa olsun, Ne için, kim için başlatılırsa başlatılsın ya da kim başlattıysa başlatsın, insanların karınlarını doyurabilmek için nice mücadele verdikleri ülkemizde, ayakkabı kutusundaki paraların, ceplere indirilen milyonların ” Mars’ı da mı alsak” gibi makara yapanların hepsinin hesabı sorulmalı, neyse cezaları verilmeli.