Yunan ve Ortodoks Batıl İnançları

4.280 views
views

Bu yazımda Yunanistan’a özel ya da genel batıl inançları okuyuculara aktarıp, hem kültürel bilgiler edinmelerini sağlamak, hem de Yunan bir şahısla tanışırlarsa sohbet konusu oluşturabilecek şeyler çıkarabilmelerini amaçladım. Kaldı ki farklı kültürel öğeleri öğrenmek en azından bana hep ilginç gelmiştir. İşte başlıyoruz:

1- Merdivenin altından geçmek kötü şans getirir

Bu batıl inanç aslında çok yaygındır. En belirgin sebebi Merdivenin altından geçerken kazaya sebebiyet doğurmanızın yüksek bir ihtimali olmasıdır. Ancak Hristiyanlar için bunun başka bir sebebi daha var. Kutsal Üçlü Birlik. Merdivenin yer ile oluşturduğu üçgen Hristiyanların “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh” olarak adlandırdıkları Üçlü Birlik’i simgelediği için onun içinden geçmek büyük bir saygısızlık olarak görülür. 3 sayısı çoğu kültürde olduğu gibi Hristiyanlıkta da kutsaldır.

2- Siyah kediler

Bu batıl inanç da çok yaygın bir inanç. Siyah renkli bir kedi önünüzden geçerse kötü şans getirir. Ancak Yunanistan’da farklılaşmış biraz. Önünüzden siyah bir kedi geçerse kötü şans getirmemesi için siyah kediyi gördüğünüzde yere tükürülür. Tabi kedi size doğru gelmiyorsa. Eğer ki kedi size doğru geliyorsa iyi şans getireceğine inanılır.

3- Evin içinde şemsiye açmak kötü şans getirir

Evin içinde şemsiye açmak gerçekten kötü şans getirirmiş. İnsanın başına çeşitli felaketler geleceğine inanılırmış ancak zaman içerisinde bu inanç biraz yumuşamış. Eskiden ölüm getireceğine inanılırmış. Ölümden daha felaket ne olabilir.

4- İstenmeyen misafir

Evinize gelen bir misafiri sevmiyorsanız, isteğinizden uzun süre evde kalmışsa, kısacası hemen gitmesini istiyorsanız farketmeden arkasından ya da arkasına, ona farkettirmeden tuz dökün. Bunun istenmeyen misafire çözüm olacağına inanılırmış.