YÖK’ten Yeni Uygulamalar

967 views
views

YÖK İstanbul Üniversitesi’nde yapılan rektörlük adayları seçiminden birinci çıkan Prof. Dr. Raşit Tükel’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek listede ikinci sıraya aldı. Eski rektör Yunus Tükel’in AKP’den milletvekili aday adayı olmak için rektörlükten ayrılmasının ardından yapılan yaklaşık 2 bin akademisyenin oy verdiği seçimlerde açık arayla birinci çıkan ilerici aday Prof. Dr. Raşit Tükel’in YÖK tarafından Erdoğan’a gönderilecek listede ikinci sırada gösterilmesinin nedeni ise merak konusu. Zira şimdiye kadar üniversitelerinde birinci sırada seçilen adaylar, listede birinci sırada gösteriliyordu.

rasit_tukel_0_0

AKP’liler tarafından desteklendiği bilinen Dr. Mahmut Ak’ın birinci sırada gösterilmesi ise kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Peki kimdir Dr. Mahmut Ak? İstanbul Üniversitesi’nde şu sözlerle tanıtılıyor kendisi: ” 01.06.1965 tarihinde Tokat’ta doğdu. İlköğrenimini Büyükbağlar Köyü İlkokulu’nda (1976); orta ve lise öğrenimini de Tokat İmam-Hatip Lisesi’nde (1983) yaptıktan sonra, girdiği İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Aynı yıl bu Fakültenin Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu ve Yüksek Lisansa başladı. “Aşık Mehmed ve Menazırü’l-avalim’i” konulu tezini 1990’da tamamladı. Aynı yıl Doktora programına girdi ve “Menazırü’l-avalim (Tahil-Metin)” konulu tezini 9 Nisan 1997 tarihinde savunarak Doktor unvanını aldı. ”

iu-rektoru-prof-dr-mahmut-ak-kimdir_1485514_720_400

YÖK’ün bu yeni uygulamasının gerekçelerini önümüzdeki günlerde sunması bekleniyor. Hali hazırda kendilerine yöneltilmiş yüzlerce usülsüzlük suçlamaları içeren oklar, söylentiler ve sorular varken bu şekilde bir uygulamaya gidilmiş olmasının şaşırtıcı olmadığı söyleniyor.