Yıldırım’dan ‘Başkanlık’ Mesajı

936 views
views
ULASTIRMA DENIZCILIK VE HABERLESME BAKANI BINALI YILDIRIM, VATAN GAZETESI ANKARA BUROSUNU ZIYARET ETTI. ANKARA ARALIK 11.2012 (BARIS ORAL / HABER MERKEZI)

İstanbul İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım yeni anayasadan ve başkanlık sisteminden bahsederek gündemi oluşturdu.

‘Anayasa ne söylerse söylesin cumhurbaşkanının fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Anayasa darbe anayasasıdır. AK Parti’nin önündeki en önemi görev birdir. Milletin yollarını açtık, tünellerle dağları geçtik, şimdi yeni anayasa ve sistemin yolunu açma zamanıdır.’  diyen Yıldırım siyasetin tıkandığı yerde sandığa gideceğiz diyerek referandum mesajı da verdi.

Başkanlık sistemi ile ilgili verdiği mesajlarda muhalefet partilerine siyasi rakiplerimizin sorunların çözümüne ortak olmaya niyeti yok söylemleri ile yüklenerek iktidar partisi için “Sorunları torunlara bırakarak bu günlere gelen parti değildir bu. Bu meseleyi de çözecekse yine AK parti yapacak. Yeni anayasayı yapacak, başkanlık sistemini de bu ülkeye getirecek.”şeklinde konuştu.

Terör sorununa ise şu sözlerle yer verdi: “40 yılı aşkın süredir canımızı yakan, başımızı ağrıtan, insan kaynaklarımızı yok eden büyük bir belayla karşı karşıyayız. Bu terör işi milli değil, vatandaşlarımızı birbirine sokmaya çalışan profesyonel bir örgüt. Bunların Kürt diye sorunu yok, bunu millet bilsin. Bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. Bu beladan milletimizi kurtaracağız. Bu örgütü milletle devlet arasından çıkaracağız. Şu anda her türlü tahribatı yapıyorlar.”

Burcu KESKİN

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/binali-yildirim-baskanlik-sisteminin-yolunu-acma-zamandir