Yeşil Yol’a Halk Engeli

913 views
views

Yeşil Yol adlı projeyle 8 yaylayı birbirine bağlamayı amaçlayan 2 bin 600 kilometrelik yeşil yolun beşte dördü sadece mevcut yolların ıslahı ve rehabilite edilmesi şeklinde gerçekleşmesi planlanan çalışmada halkın tepkisi ile karşılaşıldı.

Samistal Yaylası’nda iş makinesinin önünde durup çalışmaları engelleyen 63 yaşındaki Rabiye Bekar ‘Vali, kaymakam kim? Ben halkım. Ölmek var, dönmek yok’ sözleriyle gündeme oturdu. Havva Ana lakabıyla tanınan Bekar: ’Torunlarımız da yaylanın taşını toprağını gezecek, çiçeğini koklayacak. Ama yaylalar birbirine bağlanırsa torunlarımızın işi biter. Dedelerimizin sözleri kulaklarımda çınlıyor.’ diyerek  yol projesine tepki gösterdi.

İş makinelerinin geçmesini engellemek adına eylem yapan yöre halkı taş taşıyarak araçlarının geçmesi için alternatif yol oluşturdu. Jandarmanın da müdahalesiyle birçok vatandaş yerlerde sürüklendi. Yeşil Yol güzergâhındaki vatandaşların nöbet tutmaya başlaması şimdilik sonuç verdi ve proje durdu.

55a0e7d561361f1d74e25006

Chp milletvekili ve çeşitli çevreci gruplar durdurma çalışmalarına katıldı. Valinin ‘çapulcu‘ sözleriyle katılanları eleştirdiği söylenirken, Vali Ersin Yazıcı haberleri yalanladı. Havva Ana Valinin kendilerine çapulcu demesi üzerine: Bizler için, ‘3-5 çapulcu bu yolu durduramaz’ ifadelerini kullanmış, ‘Bu yolu yapacağız’ demiş. Bunu bana anlatacak. Bu halkı nasıl çapulcu yapabilir? Taşına toprağına kurban olanı, çapulcu yapamaz. Vali kim? Sen benim sayemde o koltukta oturmuşsun. Sen bana nasıl çapulcu dersin?‘ ifadelerini kullandı.

Yazıcı: ’Ben asla öyle bir kelime kullanmadım. Yol medeniyettir. Biz Yeşil Yol’la asla ve asla doğayı tahrip etmiyoruz. Yeşil Yol Projesi tamamen doğayla barışık. Eğer varsa bir tane ağaca, doğaya zarar verilmişse, doğa tahrip edilmişse lütfen göstersinler. Böyle bir tahribat söz konusu ise devlet gereğini yapar.’ sözleriyle karşılık verdi.page_yesil-yolda-eylemler-ses-getirdi-calisma-durdu_080810753

Yeşil Yol projesini protesto amacıyla İstanbul’da da eylem yapıldı.

Havva Ana yaylalar arası yolun zaten var olduğunu, illa yol yapılacaksa mezralar için yol yapılması gerektiğini söyledi.

71 yaşında jandarma tarafından yerlerde sürüklenerek uzaklaştırılmaya çalışılan Süreyya Yücel ise yol ile ilgili olarak şunları söyledi : ‘Orman olmuş tarlaları bile elimizden alıyorlar. O dağları da delik eşik ederek doğayı yok edecekler. Ben o dağlarda büyüdüm. Bu doğanın yok edilmesi beni çok üzüyor. Derdimiz, yaylalarımız kurtarmak.’

Projeye köylülerin eylemleri üzerine şimdilik ara verildi.

Burcu KESKİN

http://t24.com.tr/haber/vali-bey-bizi-bilememis,302718

http://t24.com.tr/haber/yesil-yolda-eylemler-ses-getirdi-calisma-durdu,302671

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/rizeli-havva-ana-olum-var-donum-yok

http://www.cnnturk.com/turkiye/yesil-yola-havva-ana-isyani-halkim-ben