Yerelde Genel Seçim

1.253 views
views

Pek çok defa sekteye uğramış demokrasimiz ve onun getirisi serbest seçimler artık huzurun ve refahın simgesi olmaktan çıkıp, insanların oy da kullanabildiklerini hatırlatan sosyal bir aktivite haline gelmiş durumdayken,2015 genel seçimlerine çok az bir süre kaldı.

Rahmetli Cem Karaca’nın, bizi bir alamete bindirdiği süreç, seçin bakalım seçin süreci.

YSK’nın açıkladığı rakamlara göre, seçime girme yeterliliği sağlamış otuz bir partide yirmisi aday listesini sunmuş durumda.

Yirmi partiden adını sıkça duyduğumuz şu anda mecliste temsil edilen dört parti sıyrılıyor. Gündemde hemen her yerde vaat ettikleriyle konuşulur, kendilerinden söz ettirebilir durumdalar.

Bu dört parti şöyle; son on iki yılın tek başına iktidarı AKP, son on iki yılın ana muhalefeti CHP, iki dönemdir muhalefet partisi olarak mecliste yer alan MHP ve adı sık sık isim değiştirmekle, sokak olaylarıyla, kapatılma davalarıyla, bağımsız milletvekilleriyle gündeme gelen HDP.

İdeoloji, hayat görüşü ve işleyişten ziyade, ekonomik ve sosyal vaatlerin sıkça konuşulduğu bu seçim döneminde partiler pek çok kalemde pek çok düzenleme ile seçmen karşısına çıktı. Çoğu partinin iktidara gelirsem yapacağım diye sıraladıkları arasında çokça söylenenler…

Nüfusunun pek çoğu asgari ücret ile geçinmeye çalışan Türkiye’de en çok ses getiren vaat hiç şüphesiz asgari ücret kaleminden yana olmalı.

5000 TL asgari ücret gibi bir rakamla seçmen kapısını zorlayan Haydar Baş’a kaynak soruları yönelirken, aynı tepki iktidar partisinden CHP’ye yöneldi. CHP seçmenlerine seslendiği konuşmasında 1500 lira asgari ücret sözü vermiş ve epey konuşturmuştu kendisinde. MHP, kısa bir süre evvel açıkladığı bildirisinde, asgari ücretin 1400 lira olacağını dile getirdi. Seçimlerde, barajı aşacak aşamayacak kaygısını üzerinden atmış gibi duran HDP ise 1800 lira asgari ücret ile çıktı seçmen karşısına.

Mazot mevzu; ‘’Mazot 1 TL olacak!’’ diyen Uzan’dan sonra ilk kez bu kadar yoğun gündemde belki de. MHP, seçimi kazanmaları halinde, mazotun litre fiyatını 1.75 lira olarak, CHP ise 1.5 lira dile getirdi. AKP iktidarda iken çiftçiye yaptığı mazot yardımı ile 5 milyar 319 milyon liralık bir meblağ harcadığını beyan etti ve gerekli yardım zaten yapılmıştır mesajı verdi. HDP, mazot ve gübre harcamalarından alınan vergiyi kaldırılacağını anlatmaya çalıştı.

Maaşlarından kaynaklanan memnuniyetsizliği sıkça dile getiren bir güruh ise emekliler… CHP, dini bayramlarda iki maaş ikramiye vereceğini açıkladı ve verilen maaşların yetersiz olduğunu dile getirdi. Akabinde AKP, bin lira altında maaş alan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüz lira zam yapacağını duyurdu ve maaşı bin lira ile bin yüz lira arasında olanların maaşının bin yüz lira olacağını ilave etti. MHP ise mart ve eylül aylarında 1400 er lira olmak üzere yılda iki kez asgari ücret tutarında Emekli Desteği Ödeneği hakkı tanıyacağını belirtti. HDP ise emekli maaşını asgari ücretle eşit yani en düşük bin sekiz yüz lira yapacağını söyledi.

Eğitimde ise CHP, 4+4+4 sistemini kaldıracağını anlatıyor ve üniversite harçlarının kaldrılması, 18-20 yaş arası öğrencilere 240 TL ye kadar yükseköğrenime hazırlık yardımı yapacağını duyurdu. AKP, öğrencileri kısmi süreli çalışma yoluyla istihdama katacağını belirtti. MHP, başaralı öğrenciye on bin lira değerinde yükseköğrenim kuponu vereceğini ve işe girdikten sonraki dört yıl içinde faizsiz olarak taksitle geri alınacağını iletti seçmenlere. HDP ise burs ve katkı paylarını öğrencilere karşılıksız vereceğini ve bursları artıracağını söylüyor ve katkı payının da kaldırılacağını ekliyor eğitim vaatlerine.

Öne çıkan, merak edilen bir diğer konuda çok fazla genç nüfusa sahip olan Türkiye’de askerlik durumu. Peki partilerin askerlikle ilgili düşünceleri ne?

CHP, yükseköğrenimine devam eden öğrenciler için yaz tatilinde askerlik uygulamasını getireceğini ayrıca askerlik için mevcut sürenin uzun bulunduğunu bu süreyi kısaltacağını söylüyor. AKP, yurtdışı atağı ile hali hazırda altı bin euro olan yurtdışı askerlik ücretini bin euroya indireceğini dile getirdi. MHP bu konuda pek bir şey söylemez iken terör sorununa askeri bir çözüm öngördüğünü belirtiyor. HDP ise vicdani red hakkı getirerek, askere gitmek istemeyen vatandaşın devlet kademelerinde zorunlu istihdamını savunuyor.

Tablo aşağı yukarı böyle şekilleniyor seçime az bir zaman kala. Partiler pek çok şehirde yaptıkları mitinglerle seçmenlerin oyunu alabilmeyi ve 8 Haziran 2015 de ipi göğüslemeyi umuyor. Söylenenler sadece öne çıkan partilerin en çok konuşulan ve tartışılan vaatleriydi.

Gönül ister ki istisnasız her parti temsil edilsin ve vaatleri tartışılsın…

Umarız ki partiler aldıkları oyları, taraftar sayısı olarak görmesin. Sağduyu ve aklıselimi de meclise götürsünler beraberlerinde.