Yeniden Doğuş

1.458 views
views

Tüm Evrenin yeniden doğuşu gibi bahar…

Her şey yeniden hayat buluyor, yeniden tazeleniyor.  Ben de dahil olmak üzere birçok kişi  yeni kararlar almak için yeni yılı değil yeni baharı bekliyor. Kışın yorgun ve kasvetli günlerini üstümüzden attığımız, kendimizden yepyeni bizler yarattığımız zamanlar oluyor baharlar. Bir mucizenin her anına tanık olmak gibi. Birbirinin zıttı bir mevsim. Aşık olmanın da ayrılığın da mevsimi.

Mickey İngiliz. Yaşadığı yer karanlık kapalı havalar, iç ısıtmayan baharlar var. Nasıl olmuşsa eğitim için yolu İngiltere’den Türkiye’ye düşmüş. Bir keresinde bana, “Baharlar burda yeniden doğmak gibi, hiç bitmeyecekmiş gibi.” demişti. Düşündüm de ne kadar haklıydı. Baharları hiç bitmeyecekmiş gibi yaşıyoruz, doğrusu da bu böyle olmamalı mı zaten. Hiç bitmeyecekmiş gibi ama tası tarağı toplayıp gitme hissini vermemeli mi?

Bahar gitmelerin mevsimi…

Bahar kalmalar en çok yakışan zamanlar. Can yücel’in dediği gibi:

”  hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz.
bir ömür karşılığı, bir ömür yani.
ne saçma…
bahar mıdır bizi bu hale getiren?
galiba.

ben her bahar aşık olmam ama
her bahar gitmek isterim.
gittiğim olmadı hiç.
ama olsun… istemek de güzel.”

Çocukluğa kaçış gibi gelir bana hep. Ne yapsan hoş görülür sanki baharda. Namık Kemal’in “bu eskimiş dünyanın gençlik günlerinin sabahıdır” diyerek anlatmaya çalıştığıdır. İnsanı sebepsiz mutluluğa boğan iki isimli iki mevsim… Her baharımız umut dolu olsa, huzur koksa yollar, bütün gri şehirler… Tıkılıp kalmamalı. Çıkıp gitmeli bahar bulaşan yerlere.

*bahar bulaştı ya hayata, ağaca, suya,
içimde öyle bir seyahat kımıldıyor ki, diren direnebilirsen…

yüreğim bavulunu toplamış çoktan;
ruhum sırtlamış çantasını.

“uzaklar” çekiyor…

* Can Dündar