Yeni Mizah Dergisi; Hacamat

1.559 views
views

Türk mizah dergilerine bir tanesi daha eklendi. İlk sayısı 4 Mart 2015 tarihinde bayilerde yerini alan Hacamat Mizah Dergisi, haftalık olarak yayınını sürdürecek ve her çarşamba bayilerde yerini alacak.

Derginin Yayın Yönetmeni Faruk Günindi, yaptığı açıklamada ”Türk toplumunda doğal olarak birbirinden farklı kafaların bulunduğunu; ancak bu kafaların bazılarına acilen hacamat yapmanın gerektiğini” ifade etti. Hacamat’ın bu kafalarda anlayış ve düşünce sağlığını iyileştireceğini de sözlerine ekleyen Günindi, Hacamat Mizah dergisinin gündeme dair insanımızın özlediği çıkışları yapacağını belirtti. Günindi; Hacamat kelimesinin, etkili, pratik ve sünnet bir tıbbi uygulamanın da ismi olduğunu, Hacamat Mizah dergisinin iyileşmelere vesile olacağını umduklarını belirtti.

Toplumsal gerçekliğe gülünç, sıradışı, eğlenceli bir dille yaklaşmanın adı olan mizahın ana karakteri eleştirel olmasıdır. Gelenekler, töreler, toplumsal sistem ve yönetimler, adaletsizlikler mizahın konusu ve temel eleştiri nesnesidir. Ayrıca güldürürken düşündürmenin en iyi yoludur mizah.

S. Exupery’ in Küçük Prensi bize nesneleri, dünyayı ve kainatı yeni bir gözle görmemizi öneriyordu. Bu yeni bakış ”kahkahanın eşlik ettiği”yeni hakikatlerin de müjdecisidir aslında. Çünkü hakikat ancak ‘tarafsız, keyifli, eğlenceli bir ruh hali ele açığa vurur kendini.