Yedi Nota ve Bir Mucize

1.066 views
views

Güne başladığımız andan itibaren sesleri de algılarız. Duyduğumuz tınıların şifresini çözemeyiz önce, ama eğer iyi bir kulağımız ve biraz da hayal gücümüz varsa yedi notadan binlerce yıldır üretildiği gibi büyülü sesler çıkarabiliriz.

Spor yaparken, duştayken, seyahat ederken, uyuyamadığımızda ve daha birçok durumda hep arka fonda çalan bir şarkı vardır. Aslında fark etmesek de müzik hayatımızın tam ortasındadır. Ve dakikalar içerisinde sayısız duygu ve düşünceye kapılmamızı sağlayan mucizenin, sadece bunlarla kalmayıp ruhsal ve bedensel etkileri de vardır.

Sırbistan Nis Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada enstrümantal müziğin kalbi güçlendirdiği ve kalp hastalığının iyileşmesini sağladığı belirlendi. Kişinin sevdiği müziği dinlemesinin beyindeki endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak kalbin çalışmasına iyi geldiği de yine etkileri arasındadır.

Anne karnında klasik müzik dinleyen çocukların ilerde daha sakin davranışlar sergilediği gözlenmiştir. Müzik, ilham vererek yaratıcılığı arttırır. Motivasyonu yükselterek zihnin aktif çalışmasını sağlar. İmam-ı Gazali: “Musikinin gönül üzerinde tesiri vardır. Bunun tesirinde olmayan kimse hasta ve halet-i ruhiyesi bozuktur.” der.

ava

“Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünü sık sık duyarız. Mutluyken dinleyince hüzünlendiğimize ya da mutsuzken bir anda keyfimizi yerine getirdiğine defalarca tanık olmuşuzdur. Bu durum müziğin ruhi etkilerindendir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte internetin ve akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla müziğe ulaşım daha da kolaylaştı. Kulaklık herkesin hayatında olmazsa olmaz bir hal aldı. Yeni nesil de bunların etkisiyle müzikle yaşıyor ve besleniyor.

Daha keşfedilmemiş belki nice etkisi olan müzik hayatımızda bir yerde sonsuza kadar var olmaya ve çalmaya devam edecek.

 

Burcu KESKİN