Yaşayan Kütüphane

1.172 views
views

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından uygulanan ve Açık Toplum Vakfı, AB tarafından finansal kaynak sağlayan Yaşayan Kütüphane projesi, kişilere ve gruplara karşı ayrımcılığa yol açan ön yargılarla ilgili farkındalık yaratmayı, farklılıklar ile bir arada yaşama kültürünü geliştirmeyi ve normalde (günlük yaşam içinde) birbirleri ile konuşma fırsatı olmayan kişiler arasında yapıcı bir kişiler arası diyalog için ortam sağlamayı amaçlıyor. Türkiye’den ve yurt dışından gençlik alanında çalışan birçok farklı grup ve STK’nın katıldığı şenlik vb. ortamlarda gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane uygulamaları, aynı zamanda, bu etkili metodu daha fazla gençlik örgütünün bilgisine sunarak modelin ülke genelinde yaygınlaşmasına hizmet ediyor.

Bir model olarak Yaşayan Kütüphane, tam anlamıyla normal bir kütüphane gibi çalışmaktadır. Okuyucular gelirler ve bir kitabı belirli bir süre için ödünç alırlar. Kitabı okuduktan sonra kütüphaneye iade ederler ya da isterlerse kitabın süresini uzatabilirler ya da başka bir kitap ödünç alabilirler. Yaşayan Kütüphane ile normal bir kütüphane arasında tek bir fark vardır: Yaşayan Kütüphane’de kitaplar insanlardır ve kitaplar ile okuyucular kişisel bir diyalog içerisine girerler. Yaşayan Kütüphane’de bulunan kitaplar sıklıkla kendilerine karşı önyargı beslenen ve yoğun olarak ayrımcılık ve sosyal dışlanmaya maruz kalan gruplardan belirlenir.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden toplum gönüllüsü gençlerinden oluşan ekibiyle Yaşayan Kütüphane Projesi 21-22 Mayıs tarihlerinde, 12.00-17.00 saatleri arasında okuyucularını bekliyor olacak.

 

11073993_468239376666271_2221416993274545883_o