YAŞAR KEMAL’İ KAYBETTİK

2.356 views
views

Yaşar Kemal’i Kaybettik

 

Uzun süredir  İstanbul Üniversitesinde tedavi gören ünlü yazar yaşamını yitirdi. Doktorları tarafından yapılan açıklamaya göre usta yazar  Yaşar Kemal’in organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği  bildirildi. Yaşar Kemal 92 yaşındaydı.

782754_detay

 

Yaşar Kemal yaşamı boyunca bir çok  ödüle layık görüldü. Asıl adı Kemal Sadık Göğceli’dir. Küçükken geçirdiği bir kaza sonucu tek gözünü kaybetmiştir. Ortaokul son sınıftayken okulu bırakmak zorunda kaldı ve amelebaşılık, ırgatlık, çeltik tarlalarında kontrolörlük , arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu gibi çeşitli işlerde çalıştı. Yaşar Kemal’in dünyada ilk kez yayımlanan eseri, Bebek öyküsüdür ve önce Fransızcaya, sonra İngilizceye, İtalyancaya, Rusçaya ve diğer çeşitli dillere çevrilmiştir. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak’la ünlenen yazar ilk romanı İnce Memed’’le ise hem ülkemizdeki popülaritesini arttırmış hem de dünyaca ünlü bir yazar olmaya başlamıştır.

Yazar pek çok yapıtında Anadolu’’nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. Adana’da yetişmesinden dolayı eserlerinde Torosları, Çukurova’yı ve o yörenin insanlarının çektiği yaşam sıkıntılarını, ezilişini, ağalık, kan davaları gibi toplumsal olayları dile getiren Yaşar Kemal, roman, deneme, öykü, çocuk romanı, derleme gibi farklı edebi eserlerle Türk Edebiyatı’na katkıda bulunmuştur.

” O İYİ İNSANLAR, O GÜZEL ATLARA BİNDİLER VE ÇEKİP GİTTİLER ”