VİOB’da Yeni Dönem “Çelik Hurdası”

1.212 views
views

Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), emtia üzerine türev sözleşmelerine bir yenisini daha ekliyor. Çelik hurdasına dayalı vadeli işlem sözleşmeleri 2 Nisan 2015 tarihinde Borsa İstanbul VİOP’ta işlem görmeye başlıyor. Borsa İstanbul VİOP, emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların yükseldiği ve reel sektör için belirsizliklerin arttığı bir dönemde çelik sektörüne fiyat riskini yönetme imkânı sunuyor.

Türkiye, Dünyanın En Önemli Çelik Hurda Pazarı Türkiye, dünya çelik hurdası ithalatının beşte birini tek başına gerçekleştiren, çelik üretiminde büyük oranda hurda kullanan, dünyanın en önemli hurda pazarı niteliğine sahip bir ülke… Türkiye tarafından ithal edilen hurda fiyatları dünya çapında çelik sektörü katılımcılarının birçoğu tarafından referans fiyat olarak takip ediliyor. Ülkemizin hurda ticaretindeki bu önemli konumu Türkiye hurdasına dayalı türev söolmamelerin geliştirilmesini de kaçınılmaz kılıyor.

Fiyat Risklerini Yönetebilme İmkânı Sunacak Bu gereksinim üzerine oluşturulan çelik hurdasına dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin, çelik üreticisi ve kullanıcılarının girdi, yarımamul ve mamul fiyat risklerini yönetebilme imkânı sunarak üretim ve tüketim kararları almalarını kolaylaştırması bekleniyor. Çelik hurdasına dayalı sözleşmelerin sermaye piyasaları için yeni bir enstrüman olması ise finansal yatırımcılar için oldukça önemli bir portföy çeşitlendirmesi fırsatı sunuyor. Sözleşmeler, Amerikan doları üzerinden işlem görecek The Steel Index’in Türkiye ithal çelik hurdası fiyat endeksini dayanak olarak alan vadeli işlem sözleşmeleri vade sonunda bu endeksin aylık ortalama fiyatı referans alınarak Takasbank merkezi karşı taraf güvencesi altında nakdi uzlaşı ile sonlanacak. Amerikan doları üzerinden işlem görecek olan sözleşmelerin büyüklüğü 10 ton olup, vade ayları içinde bulunulan ay dahil en yakın 2 ay ve en yakın 2 döngü ayı olarak belirlenmiştir.
Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), geniş ürün yelpazesiyle yatırımcıların ve şirketlerin her türlü risklerinin yönetilmesinde merkezi karşı taraf güvencesi ve artan likiditesi ile bölgesinin tercih edilen platformu olmaya devam ediyor.