VİDEO HAKEM UYGULAMASI

461 views
views

Video hakem olmalı mı?
Öncelikle “Video hakem nedir?” sorusuna bir cevap verelim.
Futbolda uzun süredir tartışılan Video Hakem Uygulaması yani kısaca “VAR”, oyuncuların itirazda bulunduğu veya hakemin tereddütte kaldığı pozisyonlarda ekran başında kameralar aracılığıyla görüntüleri tekrardan izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla bağlantı kurup, maç esnasındaki şaibeleri ortadan kaldırmak amacıyla oluşturulmuş bir uygulamadır.
Peki ya daha önce kullanıldı mı?
İlk olarak 2012 yılında Dünya Kulüpler Kupası’nda Fransa ile İspanya arasında oynanan maçta kullanıldı. Bu kritik maçta video hakem uygulaması sayesinde iki gol kararı değişikliğe uğradı ve İspanya maçı 2-0 kazanarak kupanın sahibi oldu.
İlk olarak Fransa’nın atığı gol geçerlilik kazandı. Daha sonra video hakemden gelen uyarıyla gol iptal edildi. İkinci olarak da İspanya’nın attığı gole yardımcı hakem ofsayt derken video hakem uygulamasıyla pozisyonun ofsayt olmadığı anlaşıldı. Hakemin geçerli saymadığı gol kararı değiştirilerek gol değeri kazandı.
Tüm bunlar göz önüne alındığında Türkiye’ye gelse nasıl olur diye sormadan edemiyor insan.
Bana kalırsa kesinlikle gelmesi gereken bu uygulamanın özellikle kritik maçlarda yapılan büyük hataların önüne geçilmesi bakımından fazlasıyla gerekli olduğu görüşündeyim. Ülkemizde gelinen noktada hakemlere karşı olan güvenin neredeyse sıfır olduğunu görüyoruz. Her maçtan önce “bu hakem hangi takımın yanlısı?”, “şimdi bak gör takımı nasıl doğrayacak” gibi maçı daha başlamadan sabote eden iddialarla karşı karşıyayız. Bence bu uygulama özellikle bizim Türk hakemlerinin omuzlarından büyük bir yükü alacak gibi.