Verginin %11’i Faiz Lobisine Gidiyor

1.115 views
views

Çiçeği burnunda Maliye Bakanı Naci Ağbal “Toplanan 100 lira verginin 11 lirası faize gidiyor” dedi.

Türkiye’in IMF’ye borcu kalmadı. Şimdi diyeceksiniz ki o zaman faiz kime ödeniyor? Bakanın bahsettiği faiz devlet iç borçlanma faizleri.

AKP hükümeti göreve geldiği 2002 yılından bugüne kadar ekonomik olarak çok başarılı işler yaptı. Kim ne derse desin bu böyle. Doğru zamanda doğru adımlar atıldı ve meyvelerini aldık. Ama bu adımlar atılırken para lazımdı.

2002 yılında ekonomik kriz ile devlet kasasında para kalmamıştı. IMF’den alınan paralar çok fazla olduğu için onlarda bize kapıyı kapamıştı. Hükümet hemen 5 yıllık iç borçlanma yapmak istedi. Gelen paralar ile yarım kalan yatırımlar tamamladı ve dönüşü de çok iyi oldu. Tekrar 5 yıllık iç borçlanma yaptı ve bir öncekine göre tutar daha fazla oldu ve yine tuttu.

Görülen o ki iç borçlanma yapınca hem faiz tutarı az ve gelen ana para fazla oluyor hem de ülkeye güven aşılanıyordu. Bu iç borçlanma düzenli olarak devam etti. Çok başarılı oldu. Ama şöyle bir şey de var. Kimse daha parasını almadı.

İlk borçlanmadan sonra nakit ödemeler yapıldı ama daha sonraki borçlanmalar için nakit ödemeleri yerine “Yeniden Borçlanma” yapıldı. Normalden daha fazla faiz oranı ile borçlu kişilere yeni kuponlar verildi.

Devlet politikası böyle devam etti. Ara ara nakit ödemeler yapılsa da borçlara oranla çok az. Her doğan çocuk borç ile doğuyor lafı tamamen doğru. Ne kadar IMF’ye borçları ödedik de deseler sadece dış borçlar ödendi. İç borçlar ödenmedi. Amaç küresel imajı güçlendirmek ama içerisi önemli değil. Sonuçta istikrar vardı.

Dış borçları ödeyen hükümet neden iç borçları ödemiyor? Her toplanan 100 liralık verginin 11 lirası faize gidiyor. Şu kötülenen düşman olarak ilan edilen “Faiz Lobisine” gidiyor paralar. Sahi o lobiyi siz oluşturmadınız mı “Yüksek Profil” için?