Uzun Süren İntihar

1.356 views
views

Bağımlılıklar listesinde ilk sıralarda yer alanlardan biri de sigara – tütün kullanımı diye tabir edilen nikotin bağımlılığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1,5 milyar kişi sigara içmektedir. Sigara içenlerin %75’i bağımlı olmaktadır. Bağımlı olanların %50’ si sigaraya bağlı bir nedenden erken ölmektedir.

Sigara her yıl 4 milyon kişinin, günde 11 bin kişinin, her 8 saniyede 1 kişinin ölümünden sorumludur. Bu oranlar ülkelere göre değişim gösterse de sigara kullanan bireylerde yaş ortalaması gittikçe düşmüştür. Dünyada en çok sigara içilen ülke Çindir. Gelişmekte olan ve geri kalmış ülkeler ilk sıraları paylaşıyor ve her yıl 5.500 milyar adet sigara üretiliyor (2009). 15 yaş üstü nüfusun 1/3’ü sigara içmektedir.

smoking_1350985891176

 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanıyor ve bu tarihte birçok örgüt yanı sıra yerel ve ulusal derneklerin temsilcileri sigarayla mücadele amacıyla açıklamalar yapıyor ve sigarayı bırakma ve kullanım oranlarının düşürülmesi adına eğitimler veriliyor. 9 Şubat’ta sigara kullanıcıları 1 gün için sigarayı bırakmaya davet edilmektedir. Bunun yanı sıra birçok sağlık kurumu ‘sigarayı bırakma’ da bireylere yardımcı olabilecek programlar hazırlıyorlar.  Televizyon ve radyo yayınlarında nikotin bağımlılığına karşı hazırlanan kamu spotları da bu alışkanlığın en aza indirilmesi için yapılan bilinçlendirme hareketlerinden biridir.’ Dumansız Hava Sahası’ uygulaması da bu yöndeki önleyici-azaltıcı politikalardandır.

Sigara sadece akciğer rahatsızlıklarına neden olmakla kalmıyor, dolaşım sorunları, kalp rahatsızlıkları, beyin hücrelerinin zarar görmesi, deri ve cilt hastalıkları gibi vücutta birçok geri dönüşü olmayan hasara da neden oluyor. Pasif içici olanların da bu hastalıklara maruz kalma olasılığı söz konusudur.

2000’lerden bu yana erkeklerde sigara içme oranları azalırken kadınlarda artıyor olması da sigara kullanan gruplar içinde bir başka dikkat çeken noktadır. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın “2003 yılından itibaren erkekler arasında sigara içme oranı düşme eğilimi gösterirken, tüm dünyada kadınlar arasındaki sigara içme oranları da artmıştır” ve “Dünyada sigara içen 1 milyar kişinin de yaklaşık yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor” sözleri de durumu özetler niteliktedir.

Önceleri sigara kullanımının bir zenginlik ve kalite belirtisi olarak görüldüğü yıllardan çok uzaklaşmış bulunmaktayız ve artık sigara ve sigara alışkanlığı hoşnutsuz karşılanmakta ve kullanımı toplumu gittikçe tehdit eden bir hal almaktadır.

Nikotin bağımlılığının küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi, ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve sigarayı bırakmaya yardımcı kurumların sayısının arttırılması yakın vadede sonuç alınabilecek projelerin geliştirilmesi ölçeğinde hem bireylere hem de yöneticilere sorumluluklar düşmektedir.

Ölümü bir mıknatıs gibi çekmek mi, yoksa sağlıklı bir yaşam mı? Seçim sizin.

Burcu KESKİN