Uzaya 30 Dakikalık Turlar Başlayacak

1.056 views
views

 

ABD’de uzaycılık üzerine düzenlenen dünyanın en büyük fuarı olan Uzay Teknolojileri Fuarı’na katılan Xcore firması, çok yakında uzaya 30 dakikalık turların başlayacağını duyurdu. Hayal gibi gelse de Xcore firması gelecek yıllarda bu projeyi gerçek kılacak.

Uzay mekiği ve uyduların, dizayn, yapım ve  testinde kullanılan uzay teknolojilerini tek bir çatı altında buluşturan Uzay Teknolojileri Fuarı, ABD’nin Long Beach şehrinde yapıldı.

Long Beach Convention Center’da gerçekleşen fuarda, uzay kapsülleri, roket motorları, uzay takım elbiseleri, teleskoplar, maket uzay mekiği ve uydular sergilenirken, fuar boyunca devam eden konferanslarda, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)  uzmanlarının moderatörlüğünde, uzay teknolojilerinin çok amaçlı kullanım vizyonu (sivil, ticari, askeri) ve sektördeki yeni gelişmeler tartışıldı.

Fuarda ilgi odağı haline gelen Xcore uzay şirketi, çok yakında uzaya 30 ila 45 dakikalık turlarının başlayacağı müjdesini vererek, bu turlara katılanların uzay aracına binerek ateşlemeden 15 dakika sonra yaklaşık 110 km yukarıda yerçekimsiz bir ortamda 5 dakika kalarak dünyayı ve uzayın derinliklerini izleme şansı elde edileceğini duyurdu. Uzaya başlatılması düşünülen turlar için en erken tarih 2016 yılı olarak gözüküyor. Turlara katılım ücretlerinin de bir hayli yüksek olması olağan gibi duruyor. Turlara katılmak için maddi olanakların yanı sıra katılacak kişilerinde biyolojik yapılarının ve her hangi bir rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor.

Öte yandan fuarda Maryland Capitol Teknoloji Üniversitesi araştırma ekibi, yaptığı toplantıyla, üzerinde çalıştıkları HERMES isimli uygulamayla yakın zamanda deprem bilimcilerin basit bir cep telefonu programıyla uydular üzerinden yerküredeki hareketliliği fotoğraflayabileceklerini, bunun için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Üç gün devam eden ve uzay endüstrisinin dev isimlerini biraraya getiren fuarda, Boeing, SpaceX, Spencer Aircraft gibi önde gelen şirketlerin yanı sıra Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve İngiltere’den 200’e yakın firma stand açtı.