Uruguay’ın Eski Devlet Başkanı Jose Mujica İzmir’de

1.678 views
views

Jose Mujica; dünyanın en yoksul başkanı olarak anılan sosyalist lider. Gerek verdiği demeçler, gerek yaşam tarzıyla efsane lider olarak görülen Mujica’nın 10 günlük Türkiye ziyaretindeki duraklarından biri de İzmir. Mujica, 4 Kasım Perşembe günü saat 18:00’da Adnan Saygun Kültür Merkezinde, “Jose Mujica Destek ile Yoksulluğu Önleriz” adlı panel ve imza etkinliğiyle konukların karşısına çıkacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica’nın Türkiye’ye geleceğini ve CHP’li  belediyelerin ev sahipliğindeki etkinliklere katılacağını açıkladı. Ayrıca Ağbaba, Mujica’nın yoksullar üzerine çalışmaları ile bilindiğini anımsatarak “CHP’li belediyelerimizin organize ettiği çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek, gelişmemiş, yoksul bölgeleri gezecek. Dünyanın en mütevazi başkanı, umarız Türkiye’deki siyasetçilere örnek olur” ifadelerini kullandı.

Köhne bir çiftlikte yaşayan, maaşının büyük bir kısmını bağışlayan, kuyu suyu kullanan, güvenliğini sadece 2 polisin sağladığı, makam aracı kullanmak yerine kendi şahsi aracını kullanan Mujica, ” En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler” diyerek bunun bir özgürlük meselesi olduğunu ifade ediyor: “Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanının olur. Garip bir yaşlı adam gibi görünebilirim ama bu özgür seçim” ifadelerini kullanarak sadece devlet yöneticilerine değil tüm insanlara yol göstermektedir adeta.

Yaşantımızı egemenliği altına almış olan aşırı tüketimcilik hakkında: “Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak. Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz. “Eski ruhani tanrımızı kendi ellerimizle kurban ettik ve artık market tanrının tapınağındayız. Bu yeni tanrı; ekonomimizi, politikamızı, alışkanlıklarımızı, yaşamlarımızı düzenliyor ve bizlere faiz oranları ve kredi kartları ile mutluluğun yeni adresini veriyor. Öyle anlaşılıyor ki bizler, yalnız tüketme için yaratılıyoruz ve artık tüketemediğimiz zaman derin hayal kırıklığına uğrayarak kendimizi yok ediyoruz. ”Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır. ”Mujica’nın bu ve benzer ifadeleri, mutluluğu tüketimde arayan insanlar tarafından okunması gereken bir yazıdır.

Uruguay’da eğitime ayrılan bütçenin, savunmaya ayrılan bütçenin 20 katı olması, Mujica’nın nasıl bir toplum inşa etme düşüncesi içerisinde olduğunu açıklar niteliktedir. Eski bir gerilla olan Mujica; toplumsal huzurun silah ile sağlanamayacağını, bunun ancak eğitim ile gerçekleştirilebileceği inancını taşımaktadır. Eğitimin niteliğini arttırarak daha ahlaklı ve de donanımlı bireyler yetiştirme çabasıdır bunlar. Kendisi için yaptığı birşey yok. Çünkü Mujica’nın amacı sadece insana daha güzel bir dünya yaşatmak ideali. Hayali; cebini ya da gözünün doyurmak değil ahlakını doyurmaktır.

TARİH: 04.11.2015
SAAT: 18:00
YER: ADNAN SAYGUN KÜLTÜR MERKEZİ