ÜLKEMİZDE KADIN OLMAK

423 views
views

Türkiye’de 2010 yılından bu yana 1915 kadın öldürüldü. 2002 ile 2009 yılları arasındaysa kadın cinayetleri yüzde 1400 artış gösterdi. Kesin verilere ulaşmaksa ülkemizde maalesef ki çok zor. Özellikle doğu kesiminde töre cinayetine kurban gitmiş kadınların bir çoğuna intihar süsü veriliyor ve gerekli incelemeler yapılmadığı için ise bunlar kayıtlara intihar olarak geçiyor.
Kadınlar öldürülüyor. Peki ama neden? Neden önü arkası kesilmez bir şekilde her gün televizyonlarda bir annenin, genç bir kızın, hatta küçük bir kız çocuğunun öldürüldüğü haberlerini dinliyoruz? Nerde yanlış yapıyoruz? Mesela kızı dışarı çıkmak istediğinde “kız dediğinin bu saatte dışarda ne işi var” derken oğluna gelince “Erkeksin sen git gez, dolaş, ye, iç, eğlen” hakkını verdiğimiz için olmasın? Sonra da reddedilmesi imkansız, tahammülsüz, her istediği olsun isteyen insanlara dönüşsünler, istedikleri olmayınca da cinnet geçirip etrafa terör saçsınlar diye. Kızlara küçük yaşta bacaklarını ayırıp oturma ayıp diye öğretirken bunu oğullarımıza da öğretmek aklımıza gelmediği için olabilir mi acaba? Sonra metrobüste, orada burada ayırıp bacaklarını oturan tiplere dönüşsünler diye. Bunların hepsi bir yana “Hadi oğlum göster amcana” deyip sünnet olunca davullu zurnalı kutlarken, kızların regl olunca bunun çok büyük bir ayıp olduğunu düşündürüp sanki bu küçük kızın büyüyüp sorumluluk alması gerektiği algısı yaratıldığı için olmasın sakın! Yani uzun lafın kısası, bana göre biz bu ataerkil toplumda evlat yetiştirmesini bilmiyoruz.
Toplumumuzda ki kadınlar eğitimsizlik ve beraberinde maddi sıkıntılar nedeniyle haklarını bilmemekte, bilse bile savunamamaktadır. Aile içi şiddet gören kadınların çoğu da kendilerine çıkış yolu arayıp maddi imkânsızlıklar nedeniyle, ailesinin de yüzüstü bırakmasıyla çaresiz kalmaktadır.
Kadınlarımız sırf şiddet gördüğü veya onu aldattığı eşinden boşanmak istediği için öldürülüyor. Genç bir kız; erkek arkadaşıyla gezdi diye, instagramına canının istediği fotoğrafı koydu diye, eve biraz geç geldi diye katlediliyor. İşte böyle ucuz sebeplerden ölüyoruz. Kadınlarımız öldürülürken bizde toplum olarak ölüyoruz. Karısını döve döve hastanelik eden adam elini kolunu sallaya sallaya çıkınca, ölüyoruz. Kadının inancı toplumun da vicdanı ölüyor.
Namus denince neden önce aklınıza kadın gelir. Vazgeçin, namus bir kadının bedeninde değildir. Namus sizin inancınızla vicdanınız arasında bir yerdedir. İlla temiz bir namus arıyorsanız oraya bakın.