Ukrayna’da Yeni Dönem

1.149 views
views

Ukrayna parlamentosu, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’i azlettikten sonra ülkenin siyasi geleceğini ele aldı. Meclis başkanı Oleksander Turçenov milletvekillerince geçici cumhurbaşkanlığına atandı.

Meclis başkanı Oleksander Turçenov geçici cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesinin ardırdan Ukrayna milletvekillerinden ulusal birlik hükümeti üzerinde anlaşma sağlanmasını istedi ve bunun öncelikli görevi olduğunu belirtti. Devrik cumhurbaşkanı Yanukoviç’in çıkardığı bir yasayı iptal eden parlamento; böylece Rusça’nın resmi statüsünü de düşürmüş oldu.

Ayrıca  Dışişleri Bakanı Leonid Kozhara, Eğitim Bakanı Dmitro Tabaçnik ve Eski Genelkurmay Başkanı Yuriy Ilvin görevlerinden alındı, eski Başsavcı Viktor Pşonka ile eski bakanlardan Oleksandr Klimenko hakkında da tutuklama emri çıkartıldı.

Kiev’de Son Durum

ukraynada_halk_hukumet_savasi_h17187

Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda durum sakin olsa da alanda hala binlerce protestocu bulunmakta. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 18 Şubat’tan bugüne dek çoğu protestocu olmak üzere 88 kişinin öldüğünü açıkladı.

 

” I am a Ukrainan”

Pj8Id7IR4wGuBxSS4Acw6A

Ukraynalı bir protestocunun Youtube kanalına yükediği video 5 milyondan fazla tıklandı. Videoda Yulia adındaki Ukraynalı öğrenci, “Özgür olmak istiyoruz” diyor.Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ardından Kiev’de çekilen video,  propaganda olup; tek taraflı olarak nitelendirilerek sert bir dille de eleştirildi.