Ukrayna Krizinin Türkiye’ye Etkileri

1.543 views
views

Ukrayna’da tansiyonun artması Türkiye’de ekonomik düşüşü tetikleyeceği korkusunu arttırırken Ankara aynı zamanda kriz sonucu ortaya çıkan fırsatları da değerlendirmek istiyor.

Komşusu olduğumuz Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması Batı ve Moskova ile olan ekonomik ve politik bağlardan ötürü Türkiye’yi daha zor bir pozisyona sokuyor. Çünkü durumun sertleşmesi ile Türkiye’nin Batı ve Moskova arasındaki dengeleri, yürüteceği stratejiyi belirlemesi daha da zorlaşıyor

Ankara her ne kadar Kırım’ın ele geçirilmesine karşı çıksa da, Türkiye’nin en büyük altıncı ihracat ülkesi olan Rusya’ya Batı tarafından uygulanan politikaları ve dayatılan ekonomik yaptırımları takip etmiyor.

Ankara ayrıca Moskova’ya jest olarak Türk Hava Yolları uçuşlarının devam edeceğini belirtti. Bazı gözlemcilerin Türkiye’nin ara çizgide seyir ettiğini söylemesine rağmen Finansbank baş ekonomisti İnan Demir’in açıklamaları bunun tersi yönünde. İnan Demir: ”Eğer tansiyonun daha ileri dönük olacağını düşünürsek bu durum yatırımcıların başka yollar bulmaya iteceğini söyleyebiliriz ki bu da piyasaların lehine olmayacaktır. Rusya’dan bazı yatırımcıların Türkiye’ye yatırımlarını kaydırmalarına rağmen benim fikrime göre gelişmekte olan piyasalar daha kırılganlaşacak ve bu direkt olarak Türkiye’yi etkileyecek.”
Çoğu Ukrayna üzerinden boru hattı ile Türkiye’ye gelen Rus doğal gazının Ukrayna ile olan anlaşmalar sonucunda bozulma ihtimaline karşı Türkiye’nin savunmasız olduğu yönünde ekonomistler uyarıda bulunuyor.

Politik Danışman Atilla Yeşilada’ya göre Enerji; Moskova için Avrupa’ya olduğu gibi Türkiye’ye de karşı bir koz niteliğinde. Ayrıca Yeşilova şu açıklamalardan bulundu:

“Rusya’nın Gazprom hegemonyasına karşı Avrupa’nın doğal gazını başka bir yerden, yani Irak üzerinden gelen doğal gazın boru hattı ile Türkiye üzerinden geçirilerek Avrupa’ya iletilmesi ile sağlanabilir. Ayrıca Türkiye-Kıbrıs-İsrail üçgeninin doğal gaz konusunda uzlaşı sağlaması da alternatif doğal gaz kaynağı oluşturabilir. Tüm bunlar Ukrayna krizinin Türkiye açısından doğurabileceği avantajlar olarak görülüyor.”

Kıbrıs ve İsrail geniş doğal gaz rezervlerini keşfetmiş durumda ve bu durum Avrupa’nın doğal gaz talep alanlarını genişletebilir ve böylece Rusya’ya olan bağımlılığı azaltabilir. Avrupa’nın talep çeşitliliğini arttırma dedikodularının ardından Gazprom’un Almanya’dan sonra en büyük müşterisi olan Türkiye ile arasını iyi tutmak istediği görülüyor.

Geçenlerde Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev’in, Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız ile yaptığı toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi gerektiğini belirttiği söyleniyor.

Derinleşen Ukrayna krizinin Türkiye açısından kısa vadede risk unsuru taşıdığı belirtilse de, ekonomistler bu krizin Türkiye’nin hedeflerine ulaşma yolunda katalizör görevi göreceğini düşünüyor.