Ukrayna Başbakanı ve Hükümet İstifa Etti

1.079 views
views

  Ukrayna’da hükümet karşıtı protestolar devam ederken Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, başbakanın ve hükümetin istifasını kabul etti.

Ukrayna parlamentosunda gerçekleştirilen, son protestoların fitilini ateşleyen, protestoları kısıtlayan yasaların rafa kaldırılması için yapılan oylamadan önce Başbakan Nikolay Azarov sosyal ve siyasi uzlaşma sağlanması adına istifasını sunmuştu. Protesto gösterileri ve kamu binalarını işgal eylemleri devam ederken Cumhurbaşkanı Yanukoviç başbakanın ve hükümetin istifasını kabul etti.

Protesto hareketlerinin alevlenmesine yol açan gösteri yasağı ve 9 yasa 28 ocak’ta 361 milletvekilinin oyuyla iptal edildi.

Gösteriler hızla yayılmaya devam ediyor.

Protesto gösterileri ve kamu binalarını işgal eylemlerinin ülke çapına yayıldığı belirtildi. Göstericiler ve polis arasında çıkan olaylarda can kaybının da yaşanması üzerine tutuklanan göstericilerin affı sorunu da ele alındı.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerini güçlendirmek  adına imzalanması öngörülen anlaşmayı Cumhurbaşkanının imzalamama kararı üzerine protestolar başlamıştı. Bu karar üzerine başlayan protestolardan bugüne toplam 5 kişinin öldüğü kaydedildi. AB ile anlaşmayı imzalamaya yanaşmayan Cumhurbaşkanı Yanukoviç açıklamasında ülkesinin Rusya ile ticari ilişkilerinin bozulmasını göze alamayacaklarını savundu. Yanukoviç bu kararı Rusya’nın baskısı üzerine aldığını da açıklamıştı.

AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton’un Salı günü Cumhurbaşkanı ve muhalefet liderleriyle görüşmek üzere Ukrayna’ya geleceği bildirildi.