Twitter’dan Sonra Youtube da Kapatıldı!

1.264 views
views

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın en güçlü mecralarından biri olan Twitter’a , İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi ve Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Türkiye’den erişim yasağı konuldu.Gerekçe olarak ise bir vatandaşın mahkemeye başvurarak, kızının ismini taşıdığı hesapta, cinsel içerikli fotoğrafların paylaşıldığı ve bu hesabın kapatılmasını talep etti.Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin de bu hesap kapatılıncaya kadar Twitter’a erişim yasağı konuldu.Bugün’de TİB tarafından tedbir konularak Youtube’a erişim engellendi.

“Twitter mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız! “
20 Mart akşamı Twitter’a erişim yasağı konulmadan önce,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçim çalışmalarına yönelik Bursa’da miting yaptı.Konuşmasında ” Twitter mwitter hepsinin kökünü kazayacağız!” demişti.Gerekçe olarak bir hesaptan cinsel içerikli paylaşımlar yapıldığı gösterilse de internete düşen ses kayıtlarının,bilgilerin bu engelleme de rolü büyük.

Youtube Neden Kapatıldı?

Gün içerisinden Youtube’a düşen; ortam dinlemesi olarak elde edilen ses kaydında Ahmet Davutoğlu,Hakan Fidan,Yaşar Güler,Feridun Sinirlioğlu olduğu iddia edilen o konuşmada Suriye ile savaş için gerekçelerin tartışıldığı iddia ediliyor.Bir mahkeme kararı olarak değil direkt TİB tarafından idari tedbir uygulanarak Youtube’a erişim engellendi.

Google’dan Açıklama

Google Inc. sözcüsü konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz.”dedi.