Twitter’dan Canlı Yayın: Periscope

1.823 views
views

twitter-periscope-705x310
En büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter’da yeniliklerin peşinde. Firma Periscope uygulamasını satın aldı ve IOS mobil işletim sistemi için kullanıma açtı.

Bir süre önce de kendi hizmetinin altında, çoklu fotoğraf paylaşımı ile video paylaşamını da yayımlamış olan twitter şimdi de Periscope isimli canlı yayın yapmaya olanak veren uygulamayı satın alarak kendi bünyesine kattı.

Bu satın alım ise yine Twitter üzerinden satın alma işleminin ardından, hem twitter kendi hesabı hem de Periscope uygulamasının üzerinden doğrulanınca şimdi sırada Twitter’in bu canlı yayın uygulamasını kullanmaya kaldı.

Periscope ilk canlı yayın akış uygulaması değildir. Örnek olarak; Youtube, Live Stream, Meerkart da birer canlı yayın akışı uygulamasıdır. Çılgınlar gibi büyüyen mobil teknoloji sektörü yeni olmayan ama twitter tarafından satın alınan Periscope ile canlı yayına imkan sağlayan diğer uygulamaları geride bıraktı. Biraz yakından inceleyelim Periscope’u.

  • İlk olarak uygulamayı (iPhone için) telefona indiriyorsunuz ve sonra bir Periscope hesabı oluşturuyorsunuz. Daha sonra da “Sign in with Twitter” kısmına tıklayarak Twitter hesabıyla giriş yapabilirsiniz. Twitter hesabınız otomatik olarak eş zamanlanır.
  • Ortadaki yuvarlak ikona tıkladığınızda canlı yayın sekmesi açılır. Çıkan ekranda “Start Broadcast”e (Yayını başlat) tıkladığınızda canlı yayına başlarsınız. Ekranda çıkan “Live” (Canlı) yazısı yayına başladığınızı belirtir. Eğer ekrana 2 kez tıklarsanız telefonun ön kamerasına geçiş yapabilirsiniz. Yayını bitirmek için ekranın üst kısmındaki “Stop Broadcast” (Yayını durdur) sekmesine tıklamalısınız.
  • Ortadaki yuvarlak ekrana tıkladığınızda çıkan ekranda canlı yayının seçtiğiniz kişilere özel (private) veya genel (public) olmasını ayarlayabiliyorsunuz.
  • Twitter gibi anlık ve kendine özgü bir video programı olan Periscope, her anınızı takipçileriniz ya da videonuza ekleyeceğiniz başlık sayesinde arama sonuçları üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşılmasını sağlıyor. Bu sayede anlık çekimler yaparak diğer kullanıcıların olaylara şahit olmasını sağlayabilir bunu toplu şekilde takipçilerinize ve diğer herkese duyurabilirsiniz.
  • Yayını bitirdikten sonra, video tekrar izlenilebilmek için (sadece 24 saat kalmak üzere) yüklenir. 24 saat sonra Periscope video dosyasına erişimi kaldırıyor. İsterseniz videonuzu “Save to camera roll” (Film şeridine kaydet) butonuna tıklayarak telefonunuza da kaydedebilirsiniz.
  • Periscope’un video sosyal ağlarından farkı, canlı yayın yapılabiliyor oluşudur. Periscope gibi olan uygulama Meerkat ile arasındaki en önemli fark ise videonun yayından sonra kaydedilip indirilebiliyor olmasıdır.
  • iOS işletim sistemine sahip cihazınız ile Periscope uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
  • Mobil cihazlar üzerinden canlı video yayını yapmayı sağlayan uygulama şimdilik yalnızca iOS işletim sisteminde çalışıyor.
  • Periscope’un blogunda yayınladığı bilgiye göre uygulama yakın bir süre içinde Android kullanıcıları için Play Store’a da gelecek.