Twittera Rakip Rturk

1.218 views
views

Son zamanlarda sosyal medyada gündeme gelen yasaklamalar herkesi yeni arayışlar peşine sürükledi.Gezi olaylarında ön plana çıkan Twitter’ın kapatılmasının ardından kullanıcılar çareyi DNS ayarlarını değiştirmekte bulmuştu. Twitter ve Youtube ardından Facebook’un da  kapatılma tehlikesine karşı  Afyonkarahisarlı bir yazılım firması yeni bir siteyle çözümü kalıcılaştırmaya karar verdi.Yazılımını yaptıkları sitenin ismini de www.rturk.com.tr olarak tanıttılar.

Firma yöneticilerinden Ali Osman Okşar,bu siteyi hazırlarken Cumhurbaşkanı Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarından ilham aldıklarını belirtti. “Biz bize yeteriz.” cümlesiyle yola çıktıklarını ve  Türklerin de artık sosyal paylaşım sitelerinde dışa bağımlı kalmaması gerektiğini söyledi.

Firma,özellikle Başbakan Erdoğan’ın “Bizim de mühendisimiz var.Gerektiğinde daha iyisini,kapsamlısını yaparlar.” sözünden,Cumhurbaşkanı Gül’ün ise Silikon Vadisi’ne gittiğinde  “Buraya gelmemin sebebi gençlere mesaj vermek.” sözlerinden etkilenip böyle bir sitenin yapımına başladıklarından bahsetti.

Görüntü açısından Twitter’ın aynısı olan sitenin  1 yılda 1 milyon kullanıcıya ulaşması ve Türkiye’nin şuanda 42 ilinde yaygınken 81 ilinde kullanılmasının hedeflendiği söylendi.

yerli-twitter-yayinda-5840348_2875_400