Twitter Yasağına Dünya’dan Tepki

1.175 views
views

  Twitter’ın Türkiye’de yasaklanmasının ardından Avrupa devletlerinden ve ABD’den tepkiler geldi. Hollanda parlamentosu yaptığı özel oturumda ülkemizdeki twitter yasağını ele aldı. ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Marief Harf twitter yasağını kabul edilemez olarak tanımladı. Financial Times gazetesi ise atılan bu adımı çaresizlik olarak nitelendirdi.

Hollanda parlamentosu yaptığı özel oturumda Türkiye’nin twitter yasağını da ele aldı. Parlamento yasağı sert bir dille kınarken, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin de mensup olduğu Liberal Sağ parti (VVD), bu yasak nedeniyle Avrupa birliği tarafından Türkiye’ye yapılan yardımın askıya alınmasını istedi.

Amerika Dışişleri Bakanı Sözcüsü Harf konuyla ilgili; “Özgür ifadeye yapılan her türlü kısıtlamalara karşıyız. Türk hükümetinin Twitter ve bütün diğer Sosyal Medya platformlarına olan ulaşımın açılmasını ısrarla talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Financial Times gazetesi konuyla ilgili geniş bir haberde yer verdi ve çok sayıda kullanıcının yasağı aştığını belirterek, “Türkler, internet yasaklarını aşmada başkalarından daha usta. Çünkü böyle olmak zorundalar. Ana akım medyanın sansürlendiği ülkede, kentli, laik düşünceli Türkler Twitter’ı can simidi olarak görüyor.” cümlelerine yer verdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) idari tedbir kararı nedeniyle 27 Mart tarihinde de video paylaşım sitesi Youtube’a erişim engellendi.