Tutuklu Vekillere Müjde

1.189 views
views

Ak Parti,,CHP ve BDP’den katılımın gerçekleştiği tutuklu ve hükümlü milletvekillerinin durumu hakkında Anayasa Değişikliği için uzlaşma sağlandı.Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı. MHP ise üye vermedi.

83 ve 84. Maddelerde Değişiklik

AK Parti CHP ve BDP arasında sağlanan uzlaşma sonrası bir sorun çıkmaması durumunda ; Anayasa’nın yasama dokunulmazlığıyla ilgili 83’üncü ve milletvekiliğinin düşmesiyle ilgili 84’üncü maddelerinde değişiklik öngörülüyor.Ayrıca Anayasaya geçici hüküm eklenerek yargılamaları bitip hüküm giyen milletvekillerinin durumu için yapılması düşünülen değişikliğin ise dönem sonuna bırakılması kararı alındı.

Engin Alan Cezaevinden Çıkabilecek

Balyoz davasından hüküm giyen tutuklu MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ve HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in infazları ise dönem sonuna bırakılacak. Bu formüle göre Engin Alan da cezaevinden çıkabilecek.Varılan uzlaşmayla liderlere sunulacak ve liderlerin vereceği karara göre Anayasa değişikliği için çalışmalar başlayacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ; “Mutabakat Sağlandı”

Şentop, toplantıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,”Tutuklu milletvekilleri serbest kaldı. Eğer serbest kalmasaydı kanun değişikliği yapılabilirdi. Şimdi kanun değişikliği fayda sağlamaz.Bu toplantıda; daha önceki toplantıda anlaştığımız, Anayasa değişikliği gerektiren konuda bir metin vardı, o metin üzerinde görüşme yaptık ve mutabakatımızın devam ettiğini belirttik. Bundan sonra grup başkanvekilleri biraraya gelecek, konuşacak” dedi.