Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri ve İşe Alımda Tercih Ettikleri Üniversiteler ve Bölümler

4.530 views
views

Türkiye’nin en beğenilen şirketleri, Capital, GfK araştırma şirketi ile birlikte gerçekleştirdiği 2015 araştırmasında, 650’nin üzerinde firma ve 1620 orta ve üst düzey yöneticinin değerlendirmeleriyle seçildi. Ödül töreninde de Türkiye’nin en beğenilen ilk 3 şirketine ve 37 sektörün birincilerine ödülleri takdim edildi.

 

2_5_2014-10-38-46-PMeuro30

EN BEĞENİLEN 10 ŞİRKET

1 Koç Holding
2 Turkcell
3 Arçelik
4 Unilever
5 Coca-Cola
6 P&G
7 Garanti Bankası
8 Eczacıbaşı Topluluğu
9 THY
10 Vodafone Türkiye

 

İşte Türkiye’nin Bu Dev Şirketlerinin Ve Kendi Sektörünün Öncüsü Konumundaki Şirketlerin En Çok Tercih Ettikleri Üniversiteler ve Bölümler…

1-Sabancı Holding

Çalışan Sayısı (60.000)  Okul ve mezuniyetinden ziyade STEM altyapısı aranıyor. Sanayi, enerji, çimento gruplarında mühendislik ,bankacılık, sigorta ve perakende gruplarında ise iktisadi ve idari bilimler bölümlerinden mezunlar daha fazla tercih ediliyor.

2- Anadolu Grubu

Çalışan Sayısı (29.000) Faaliyette bulunduğu sektörlerin çeşitliliği sebebiyle,işletme, ekonomi, endüstri mühendisliği bölümlerinden psikoloji, ziraat mühendisliği, ve hemşirelik bölümlerine kadar pek çok farklı bölümünden alım yapılıyor.

Anadolu Grubu şirketlerinde C seviye pozisyonlarında ise çoğunlukla İstanbul Üniversitesi,Boğaziçi üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunları yer alıyor.

3-Arçelik

Çalışan Sayısı (26.000) İşe alımların yüzde elliden fazlasını mühendislik bölümü öğrencileri oluşturuyor. Özellikle AR-GE,üretim, bilim teknolojileri en çok yeni mezun işe alımı yapan bölümler. Bu birimler için mühendislik formasyonuna sahip adaylar tercih ediliyor. Bunun yanısıra genel müdürlükte ve işletmelerdeki idari kadrolarda işletme, ekonomi, iktisat ve uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezunlar aranıyor.

4-BSH Tükiye

Çalışan Sayısı ( 4.068) İTÜ,Boğaziçi ve Özyeğin üniversiteleri ağırlıklı alım yapıyor. Endüstri mühendisliği,işletme ve IT bölümleri ise öne çıkan bölümler. Satış kadroları için Anadolu’daki üniversitelerin işletme ve iktisat bölümlerinden de alım yapılıyor.

5-Merceden Benz-Türk

Çalışan Sayısı ( 6.000) Üretim, AR-GE, ve diğer teknik birimler için makine,endüstri,kimya ve elektrik-elektronik mühendisliği; bilgi teknolojileri, iş zekası, planlama-raporlama ağırlıklı pozisyonlar için matematik mühendisliği, endüstri mühendisliği, enformatik,işletme ve yönetim bilişim sistemleri bölümleri; satış-pazarlama saha ekipleri için ise işletme ve çeşitli mühendislik alanlarında öğrenim görmüş adaylar aranıyor.

6-Doğuş Otomotiv

Çalışan Sayısı (750) Satış sonrası hizmetler, ürün yönetimi, lojistik gibi alanlarda mühendislik, makine ve endüstri mühendisliği bölümleri öne çıkıyor. Finans ve iç denetim birimleri için iktisat, işletme, ekonometri gibi bölümler ön plana çıkarken, pazarlama alanında iletişim, reklamcılık gibi bölümlerden mezun olan adaylar tercih ediliyor.

7-İnci Holding

Çalışan Sayısı ( 2.400) İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan üniversitelerin mühendislik, işletme,ekonomi fakültelerinden tercih yapılıyor.

8-Microsoft Türkiye

Çalışan Sayısı (450) Boğaziçi, ÖDTÜ ve İTÜ gibi üniversitelerin IT ve mühendislik bölümlerinden mezun alımı yapıyor.

9-Turkcell Grup

Çalışan Sayısı (15.81) Bilgisayar,elektronik ve haberlerşme, yazılım, matematik mühendisliği gibi bölümlerden ihtiyaçlar paralelinde yoğun alım yapıyor. Ticari departmanları için ise işletme, iktisat,endüstri mühendisliği gibi sosyal bölümlere fırsat veriyor. Üniversite konusunda herhangi bir ayrım yapmıyor.

10-Vodafone

Çalışan Sayısı (3.400) Kent ayrımı gözetmeksizin, yeteneğe odaklanarak,Türkiye’nin her kesiminden genç mezunlara iş fırsatı sunuyor. Elektrik-eloktranik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, telekominikasyon mühendisliği gibi bölümlerin yanısıra işletme, ekonomi, psikoloji gibi bölümler de ön plana çıkıyor.

11-Teknosa

Çalışan Sayısı (3.500) Bilgi sistemleri, kategori,satın alma, stok planlama, lojistik gibi daha analiz gerektiren bölümlerde endüstri mühendisi ve farklı mühendislik bölümleri ön plana çıkıyor. Pazarlama, satış, insan kaynakları, finans gibi bölümlerde ise işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, ekonometri,istatistik gibi bölümler ağırlık kazanıyor.

12-Pegasus

Çalışan Sayısı (3.600) Stratejik planlama departamanı için endüstri mühendisliği;kargo yöneticiliği bölümü için lojistik/taşımacılık,; kabin, kokpit, yer işletme ve teknik genel müdür yardımcılıkları için ise sivil havacılık fakülteleri mezunları aranıyor. Mühendislik için de endüstri mühendisliği,uçak mühendisliği, makine mühendisliği bölümlerinden mezunlar tercih ediliyor.

13-Boydak Holding

Çalışan Sayısı (14.000) Endüstri,makine,bilgisayar,elektrik-elektronik,tekstil,kimya mühendisliği,işletme, iktisat,maliye, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri gibi bölümlerden mezun olan adaylar işe alımlarda öne çıkıyor.

14-Tekfen İnşaat

Çalışan Sayısı (13.000) ODTÜ, İTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinin inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinden mezunlar tercih ediliyor

15-Yapı Kredi Bankası 

Çalışan Sayısı (19.260) Şube ağına yaptığı alımlarda ağırlıklı olarak iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları tercih ediliyor. BT için ise özellikle bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezunlar işe alınıyor.

16-ING Bank

Çalışan Sayısı (5.900) Başlangıç pozisyonlarında tüm okullar değerlendiriliyor. Bölümlerde is ağırlıklı olarak iktisat, işletme, mühendislik, bankacılık ve finans bölümleri öne çıkıyor.

17-Türkiye Finans

Çalışan Sayısı(4.670) İşe alımlarda en az 4 yıllık eğitim veren üniversiteden mezun olma şartı aranıyor. Maliye,iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, finans, sigortacılık, muhasebe, bankacılık, uluslararası ticaret, ve finansman, siyaset bilimi, aktüerya, yönetim ve bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, sermaye piyasası, işletme mühendisliği, istatistik ve kamu yönetimi bölümleri alımlarda öne çıkıyor.

18-PwC Türkiye

Çalışan Sayısı ( 1.350) Denetim ve vergi ekipleri için iktisadi ve idari bilimler fakültesi altındaki bölüm mezunları ile yine aynı fakültelerde yüksek lisans derecelerine sahip adaylar aranıyor. Danışmanlık,risk süreç ve teknoloji hizmetleri bölümleri için üniversitelerin İİBF bölümleri veya endüstri, bilgisayar, işletme, elektrik-eloktronik mühendisliği bölümlerinden mezun, yönetim bilişim sistemleri bölümlerinden lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan adaylar tercih ediliyor. Destek birimleri için ise bilgi teknolojileri, insan kaynakları, muhasebe ve finans, iş geliştirme, pazarlama ve iletişim, idari işler departmanlarına üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunları alıyor.

19-Anadolu Hayat Emeklilik

Çalışan Sayısı (976) Uzmanlık pozisyonları için mühendislik ve iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarını tercih ediyor. Operasyon ve satış posizyonlarında ise iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümleri, bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunları tercih ediliyor.

20-Avivasa

Çalışan Sayısı (1.600) Genel müdürlük kadroları için iktisadi-idari bilimler ve mühendislik fakültesi mezunlarını, satış kadroları için Emeklilik Gözetim Merkezi’nin belirlediği bölümleri tercih ediyor. Lisans mezunları için satış kadrolarında bir ayrım yapılmıyor.

21-Hedef Alliance

Çalışan Sayısı ( 10.000) Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Marmara, İstanbul, Hacettepe ve Ankara üniversitelerinin muhasebe, maliye, işletme, iktisat, eczacılık bölümlerinden mezun alımı yapıyor.

22-Migros

Çalışan Sayısı (24.000) Saha satış pozisyonlarında tüm bölümler değerlendirilmekle birlikte gıda mühendisliği ve veterinerlik bölümleri mezunları tercih ediliyor. İdari kadrolarda ise bilgi işlem pozisyonları için bilgisayar mühendisliği; planlama, iş geliştirme, tedaridk zinciri ve lojistik rolleri için endüstri veya işletme mühendisliği; mali işler için finans, bankacılık, iktisat gibi bölümler tercih sebebi. İnsan kaynakları ve pazarlama rolleri için ise iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun kişiler öncelikli. Yıldız Teknik, İstanbul Teknik, Uludağ, Sabancı, Marmara, Koç, Boğaziçi, ve İstanbul üniversitesi tercih edilen okullar.

23-CarrefourSa

Çalışan Sayısı(9.840) Lojistik direktörlüğü bünyesinde endüstri mühendisliği,istatistik gibi bölümler daha fazla tercih edilirken,insan kaynakları alanında çalışma ekonomisi,işletme,sosyal bilimler gibi bölümler tercih ediliyor.

24-Boyner Grup

Çalışan Sayısı (12.000) Satış ve merkez kadrolarına üniversite mezunu ve yabancı dil bilen adayları alıyor.

25-Yünsa

Çalışan Sayısı (1.516) Üretim bölümleri için ODTÜ, İTÜ, Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin tekstil ve kimya mühendisliği bölümü mezunları tercih ediliyor. Pazarlama, ürün geliştirme, finans,tedarik zinciri, insan kaynakları gibi departmanlarına ise işletme, ekonomi ve güzel sanatlar/moda tasarım bölümlerinden mezunlar alınıyor. Okul olarak ise Sabancı, Bilkent, Dokuz Eylül, İstanbul, Marmara ve Mimarsinan üniversitelerinden mezun adaylar değerlendiriliyor.

26-Keskinoğlu

Çalışan Sayısı( 744) Üretim departmanları için Ankara, Ege ve Celal Bayar üniversitelerinin gıda mühendisliği, çevre mühendisliği, veterinerlik fakültesi bölümleri mezunlarını tercih ediyor. AR-GE bölümünde Dokuz Eylül ve Celal Bayar üniversitelerinin endüstri mühendisliği bölümünden mezun olanlar aranıyor. Bu iki üniversitenin istatistik ve endüstri mühendisliği bölümünden mezun olanlar aranıyor. Bu iki üniversitenin istatistik ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar planlama alanın da değerlendiriliyor.