Türkiye Büyümede Zirveye Oynuyor

1.102 views
views

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun açıkladığı İkinci çeyrek GSYH sonuçlarına göre %4.4’lük bir büyüme hızı yakalayan Türkiye bütün Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Dünyada ise 6. sıraya yükseldi.

ADSASDASD

Bir önceki çeyrek dönemde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)  geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla %10,2’lik artışla 385 milyar 113 milyon lira oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH ise 2013 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %4,1 arttı.

Öte yandan TÜİK ilk çeyrekteki %3’lük büyümeyi %2.9 olarak yeniden düzenledi.

Ayrıca 16 ekimde yayımlanacak olan Avrupa Birliği Komisyonu İlerleme Raporu’nun taslak belgesinde de Türk ekonomisindeki yavaşlamanın durmasından ve bununla birlikte ekonomindeki canlanmanın artacağından bahsediliyor. Büyüme hızının da buna paralel olarak artış göstermesi de bu raporu doğruluyor.

Kamu yatırımlarındaki %36.7’lik ve tüketim harcamalarındaki %5.3’lük artış büyümeye en çok katkısı olan kalemler oldu. Bununla beraber net ihracattaki %3’lük ve özel sektör yatırımlarındaki %2’lik azalışın büyümeye etkisi negatif oldu.