Türkiye Bu Ses Kaydını Konuşuyor

1.219 views
views

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Oğlu Bilal Erdoğan’la arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı; 24 Şubat günü video paylaşım sitesi Youtube’da,BA$ÇALAN adlı profil tarafından yayınlandı.

Sosyal medyada da büyük yankı bulan, bu ses kaydında 17 Aralık sabahı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu haberini alan sesi Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen kişi tarafından ve Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişiye hitaben, geçen konuşmalarda; Başbakan Erdoğan tarafından oğlu Bilal Erdoğan’a elinde ne var ne yok çıkarması gerektiğini ve ellerindeki tüm paraları sıfırlaması talebinde bulunuyor. Tüm bilgilerin Sümeyye Erdoğan’da olduğu ve paraların nerelere nakledileceğinin bilgilerinin onda olduğu, gibi konuşmalar geçiyor. Bunları amcaları,enişteleri,abisi belli şahıslar aracılığıyla sıfırlayıp temizlemeye çalışıldığı görülüyor.

Bu ses kayıtlarında, seslerin gerçekten Recep Tayyip Erdoğan ile Bilal Erdoğan’a ait olup olmadığı konusunda muamma var.Çünkü bu kaydın ortaya çıkmasından bir kaç saat sonra Başbakanlık tarafından açıklama yapıldı işte o açıklama ; “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilmiş olan ses kayıtları, ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı hedef alan bu kirli tezgâhı kuranlardan hukuk içinde hesap sorulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dendi.

25 Şubat günü partisinin grup toplantısında Recep Tayyip Erdoğan;

Ses kasetleriyle ilgili olarak “Bu oyunlar ve tezgâhlar eski Türkiye’de işe yarıyordu, sözün de yetkinin de millette olduğu yeni Türkiye’de bu tezgâhlar işe yaramaz”, dedi. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı’na yapılmış haince bir saldırıdan söz ederek, bunu kimsenin yanına bırakmayacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan aynı zamanda sözde ses kaydını gerekçe gösterip kendisini istifaya davet eden ana muhalefet partisini de eleştirdi ve “Siz kendi partinizi kasetle tanzim edebilir, kasetle genel başkan gönderip kasetle genel başkan olabilirsiniz ama sizin kaset siyasetiniz AK Parti’ye sökmez”, dedi.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ses kasetleriyle ilgili şunları dile getirdi

“Bunlar yalan demiyor, montaj diyor.”

Kılıçdaroğlu “Erdoğan ‘hırsızlık babadan evlada geçer’ diyordu.  Bugünü anlatıyor. Bugün diyor ki ‘Bunlar montaj’ Benim ya da Bilal’in sesi değil demiyor. Bugün bir itirafta daha bulundu. Kriptolu telefonu dinliyorlar diyor. Bu nedir? Bu konuşmaların doğru olduğunu gösterir.”dedi

“3-4 Kanaldan Doğrulattık”

Kılıçdaroğlu; “Biz 3-4 kanaldan check ettik. Konuşmalar gerçek. Ağrı Dağı, Erciyes Dağı ne kadar gerçekse bu konuşma da o kadar gerçek. Daha arkası gelecek bunların öyle söyleniyor. Nasıl milletin yüzüne bakıyorsun. Ar damarı yok mu? ” dedi.
“Wikileaks belgesinde ne diyordu 2004’de ‘AKP yolsuzlukların kökünü kazıyacağım diye iktidara geldi.  Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı var.Erdoğan;  bunu yapanlardan hesap soracağım. Bu diplomatlar hakkında bütün yargı içinde arkadaşlarım çalışmalarını yapıyor’ diyor. Bunu 2004’te söyledi. Dava açtı mı? Açmadı.” dedi.