Türk Bankacılığında Çin Rüzgarı

1.413 views
views

Industrial and Commercial Bank of China Ltd (ICBC) yani dünyanın karlılığı en yüksek bankası Tekstilbank’ın %75.5’lik kısmını 316 milyon $ karşılığında satın aldığını duyurdu. Bankanın amacı iki ülke arasındaki sıkı ticaret bağı üzerinden kazanç elde etmek. Banka ilerleyen zamanlarda şirketin geri kalan kısmını da satın alabileceklerini yaptığı açıklamada belirtti. Ayrıca ICBC’nin açıklamalarında Çin’in Türkiye’nin 28 milyar $ hacimle en büyük üçüncü ticari partneri olduğunu, amaçlarının her iki ülkenin müşterilerine daha iyi hizmet etmek ve ihtiyaçlarını global bankacılık servisi olarak karşılamak olduğunu da ifade etti.

Yapılan açıklamalarda üstü kapalı biçimde bu satın almanın ICBC açısından yüksek büyüme potansiyeli olan yeni iş fırsatları doğurabileceğinden bahsedildi.

ICBC ayrıca Türkiye’den bankacılık, finansal kiralama, dış ticaret ve menkul değerler alanında faaliyet gösteren. GSD Holding’i satın aldı.

Kamuoyuna belirtilen rakamlarda ICBC’nin üç aylık karının 11.7 milyar $ olduğu ve bu miktarın Türk bankalarının bir yılda elde ettiği kazanca eşit olduğu belirtildi.