Turing Testi ”İnsan Mısınız?”

1.744 views
views

Turing Testi ”İnsan Mısınız”
Turing Testi, Alan Turing tarafından ortaya atılmış olan bir testtir. Testin amacı bir makinenin zekasının sınanmasıdır. İnsan kadar zeki diye nitelendirebilecek bir makinenin ancak bir çeşit taklit oyunu olarak değerlendirilebilecek bu testi geçebilmesi gerekmektedir.

Bu teste göre, bir insan, bir makine ve bir sorgulayıcı (insan) ayrı ayrı kabinlere yerleştirilir. Sorgulayıcı, ne insanın ne de makineyi göremez ve duyamaz. Sadece bir uç birim ekranı aracılığıyla onlarla iletişim kurabilir. Sorgulayıcının görevi, insana ve makineye yazı ekranından yönelttiği sorular aracılığı ile insanı ve makineyi ayırt etmektir. Eğer sorgulayıcı insan ile makineyi ayırt edemiyor ise makine Turing’e göre zeki olarak nitelendirilir.
Turing testi adını mucidi Alan Turing’den alır. Alan Turing  2. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ekibe değerli katkılar yapmıştır.  Turing ‘enigma’ adı verilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması sonucu bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını almıştır.  Ayrıca 100. yaşında yani 2012 yılı Turing ylı olarak kutlanmıştır.

gatha
Geçtiğimiz yaz aylarında  yapay zekanın karşısındaki en büyük sınav olarak kabul edilen Turing testi, ilk kez bir yazılım tarafından başarıyla geçildi. 13 yaşındaki bir çocuğun kişiliğini taşıyan yazılım, uzmanlardan oluşan jüriyi insan olduğuna ikna etmeyi başardı.  Günümüzde bir çok internet sitesinde karşılaştığımız test de Turing testinin bir başka türevidir.