Tulipa Orphanidea

2.285 views
views

34s

Manisa Lalesi, Spil   dağında kendi halinde yabani olarak yetişen bir çiçek türü. Soğangillerden   bir bitkidir. Anavatanı Anadolu. Boyu 15-20 cm, güneşte veya hafif gölgede   yetişiyor, cinsine göre Şubattan Eylüle kadar çiçek açabiliyor. Spil dağında   özellikle Mart-Nisan aylarında yoğun olarak görülebiliyor. Duruma göre -15   derece soğukta bile yetişebiliyor. Çiçekleri koyu mavi, açık mavi, beyaz,   pembe ve kırmızı renklerde oluyor. Yetiştirilmek istenirse; soğanları   ilkbahar veya sonbaharda, 5 cm derinlikte, 10 cm mesafelerde dikilmelidir.

En çok bir düğün   çiçeği ailesinden olan “anemon” ile karıştırılıyor. Oysa   anemon makilik alanlarda (ova gibi alçak yerlerde) yetişirken Manisa Lalesi   daha yükseklerde (dağlarda) yetişiyor. Yanlışta olsa halk arasında anemon   ismi oldukça benimsenmiş ve oturmuştur. Gerçek Manisa lalesi tulipa‘dır.
Tulipa’nın Yetiştirilmesi

Tohumdan veya pençelerin ayrılması Ue üretilir. Evlerde daha ziyade pençe ile üretme uygulanır. Eylül – ekim ayında sağlam ve dolgun pençeler içerisi harçlı toprak doldurulmuş orta boy saksılara 7-8 cm. derinliğinde dikilir. Saksılar kışın serin yerlerde muhafaza edilir. İlkbaharda havalar ılındığı zaman saksı içerisindeki bitkiler toprağı ile beraber balkon ve teraslardaki sabit çiçeklikler içerisine 20-25 cm. aralıklarla dikilir ve sulanır. Bir müddet sonra çiçek açmaya başlarlar. Çiçeklenme esnasında toprağı kurudukça sulanmalıdır.