TSK Suriye Uçağını Vurdu

1.240 views
views

Türkiye, Suriye’ye ait bir savaş uçağını 23 Mart 2014 tarihinde düşürdü.Daha sonra yapılan açıklamalara göre,  uçağın Türkiye hava sahasını 1 kilometre ihmal ettiği ve 4 kez de uyarıldığı öğrenildi.

Suriye-Türkiye sınırında Kesep bölgesinde bulunan muhalife yönelik müdahale etmek için havalanan Suriye’ye ait iki savaş jeti Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi tarafından uyarı yapıldıktan sonra vuruldu.İki savaş jetinden diğeri ihmal yapmadan geri döndü.

143753_tsk_1GENELKURMAY’DAN GELEN AÇIKLAMA:

“Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi  tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir. Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay /Yayladağı’na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir. Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14’de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun bin 200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI:

Türk Hava Kuvvetleri angajman kuralları çerçevesi içinde  uçağa müdahalede bulunmuştur ve Suriye tarafından yapılan açıklamalar mesnetsizdir.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TSK’nın, sınır ihlalinde bulunan Suriye uçağını düşürmesinin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Necdet Özel’i, yurtdışından arayarak bilgi aldı ve tebriklerini iletti.  Cumhurbaşkanı Gül, Orgeneral Özel’i ve şahsında Hava Kuvvetleri ile pilotları tebrik edip, Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığının gösterildiğini söyledi.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

Erdoğan Suriye savaş uçağının düşürülmesi sırasında İzmit’te mitingdeydi ve açıklaması şöyle oldu:Bizim sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ettiler. F-16’larımız kalktı ve bu uçağı vurdu. Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan, bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, silahlı kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ MARİE HARF:

Türkiye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne bağlıyız.Suriye hükümeti tarafından 2012’de bir Türk uçağının düşürülmesinden sonra Türk hükümetinin angajman kurallarıyla ilgili ne kadar dikkatli olduğunu biliyoruz.

DÜŞÜRÜLEN UÇAĞIN PİLOTU:

dusurulen-suriye-ucaginin-pilotu-konustu_1029872_340_226    Pilot, Türk savaş uçakları tarafından vurulduğu sırada Türkiye sınırından 7 kilometre içerde olduğunu ve Keseb civarında terörist hedeflere karşı görevini yaptığını söyledi.