Trafoya Kedi Girdiyse, Kayıp Oyları Fare Yemiştir

1.183 views
views

Bir seçimi daha geride bıraktık…Ama bu seferki diğerlerinden biraz farklı oldu sanki.Tüm ülke genelinde seçimi az farkla kaybeden birçok belediye başkan adayı ve mensup olduğu parti sonuca itirazlar etti, halk sokağa çıktı, vatandaşlar ilk kez bu kadar yoğun bir şekilde sandıklara gidip oy sayımını takip etti, sandığa sahip çıktı. Daha bunlar gibi birçok şey ilk kez veya öncekilere göre daha şiddetli yapıldı. Bu açıdan bu seçim biraz daha farklıydı diğerlerinden… Aslında farklı olması, yapılışı değil, belki de insanların birşeylerin farkına varmış olmasıydı.

En çok karışıklık yaşanan yerde başkent Ankara oldu…

30 Mart’ı, 31 Mart’a bağlayan gece, saat 00:30… Sandıkların %59’u açılmıştı ve son durum, %45.98 AKP, %42.14 CHP idi. Saat, 02:30, sandıkların %90’ı açılmıştı ve son durum, %45.07 AKP, %43.47 CHP idi.. İki parti arasında ki oy farkı hızla azalıyordu.Bunun sebebi oy sayımına, AKP’nin güçlü olduğu yerlerdeki sandıklardan başlanması ve CHP’nin güçlü olduğu yerlerin sona saklanmasıydı. Bu bir iddiaa değil, oy sayımı bu şekilde yapıldı, fakat bunun yapılış amacı ile ilgili iddiaalar vardı.Mansur Yavaş’ın iddiaları şu şekildeydi;’Önce AKP oyları sayılıyor ki sandık başında ki partililerimiz oy yüzdelerini görsün ve hayal kırıklığına uğrayıp sandıklarını terk etsinler…’ Sandıkları terkettiklerinde ne olacağı sizin yorumunuza kalmış. Herneyse, nitekim saat 03:30’da, sandıkların %94’ü açılmıştı ve durum şuydu; %44.35 AKP, %44.26 CHP…

Mansur Yavaş bir açıklama daha yaptı ve geriye kalan oyların, Yenimahalle ve Çankaya’da ki sandıklardan çıkacak oyların olduğu ve bu ilçelerde CHP’nin %70 civarı oylar aldığını söyledi ve seçimi kazandıklarını açıkladı. Eşine sarıldı, ve çok mutluydu, partililer sevinç gözyaşları döküyordu, havai fişekler atıldı.20 senedir başkan Melih Gökçek’ti, adeta bir devir kapanmıştı. Oy sayımı boyunca farklı oranlar veren, Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı ilk kez saat 03.30’da hem fikir oldu. NTV’den Halk Tv’ye kadar neredeyse bütün kanallar Ankara’da yeni bir dönemin açılmak üzere olduğunu aktardılar bizlere. İşte ne olduysa o andan itibaren oldu. İstanbul gibi bir metropolun sonuçları açıklanmışken, Ankara’da verilerin durduğu, kilitlendiği söylendi, data alınamadığı açıklandı ve tam 1 saat boyunca bu sürdü.Yeniden veriler girilmeye başlandığında olay bir anda tersine döndü. AKP’nin oyları hızla yükselişe geçti hem de Çankaya’da ki sandıklarla !

Birçok iddia var ortada… Saat 04:00 da İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, polislerden oluşan ekibiyle seçim merkezini ziyaret ettiği gibi…Sonra ki 12 Çankaya sandığında CHP’ye 0 bile değil (-) oy çıktığı gibi, Osman Gökçek’in, silahlı adamlarıyla yine oy sayımına müdahale ettiği gibi. Bu iddialara inanmak ya da inanmamak da size kalmış. Fakat Melih Gökçek’in o rahat tavırlarını, o hafiften alaycı gülümsemesini herkes bilir ya…Gece boyu ortada görünmeyen Melih Gökçek’in yüzünde ki tedirginliği anlamak çok ta zor değil bence.

ÖSS sorularının çalındığı, KPSS sorularının çalındığı, hergün yeni bir yolsuzluk iddialarının ortaya atıldığı bir ortamda sandıktan oy çalınamaz mı yani ? Çalınır…Oy da çalınır, vatandaşın hakkı da çalınır, insanların duyguları bile çalınır!

Mansur Yavaş, bu davanın peşini bırakmayacağını ve sandıkta kazandıklarını, masada kaybetmeyeceklerini söyledi. Umuyorum ki gerçekten hak eden kazanır. Umuyorum ADALET yerini bulur.Umuyorum ki bu güzel ülkemin temiz insanları, en doğruyu bulur.

Yazımın sonuna geldiğim de farkettim ki hep bir tarafın iddialarından bahsetmişim.Diğer tarafın da iddiaları var tabi ki..Onlardan da bir iddiayı paylaşıp yazımı öyle bitireyim.Enerji Bakanımızın dediğine göre, oy sayımı sırasında, bazı illerimiz de elektirik kesintisinin sebebi trafolara kedi girmesiymiş. Tabi ki buda bir iddia, bazılarına göre diğer iddialar doğru olabilir ama bazılarına göre de bu iddialar doğrudur. Niye olmasın ? Mesela kayıp oy pusulalarını da belki fareler yemiştir.