Toprak Altında Bir Kasaba

1.322 views
views

  ABD’nin Washington eyaletinde meydana gelen heyelanda tüm bir kasaba toprak altında kaldı. Yaşanan felakette 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. 176 kişiden ise haber alınamıyor.

Washington eyaletinin Seattle kentinde yer alan Oso kasabasını yutan heyelanda 14 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yetkililer arama kurtarma çalışmalarının devam etmesine karşın 176 kişiden hala haber alınamadığını belirtti. Heyelanın 54 metrekarelik bir çamur tabakası oluşturması sebebiyle, yetkililer toprak altından sağ çıkma ihtimalinin çok az olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Barrack Obama Washington eyaletinde olağanüstü hal ilan etti. Washington valisi Jayn Inslee havadan bölgeyi inceledikten sonra; “Kayan toprağın önünde hiçbir şey ayakta kalamadı. Gerçekten acı verici bir yıkım” açıklamalarında bulundu.

Kayıp yakınları ve gönüllüler de çalışanlara destek olarak kazma ve kürekle, kimi zaman elleriyle enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalışıyorlar. Bölgenin acil durum koordinatörü John Pennignton, kesin ölü sayısının çok yüksek olmayacağını çünkü kayıp listesinde adı geçen bazı kişilerin bulunabileceğini ifade etti.

Heyelan sonucunda 30 ev yıkıldı ve kasabanın yarısı hala kayıp.

Yakın bir zamanda yapılan nüfus sayımına göre Oso’nun nüfusu 180 kişi olarak belirlenmişti.