Toplu Taşımada ’ Özgecan’ Ayarı

1.141 views
views

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve tüm ülkeyi yasa boğan Özgecan Aslan cinayeti hafızalarda hala taze. Toplumsal duyarlılığın ve aynı zamanda da endişenin yoğun olarak yaşandığı reaksiyonlar gösterilirken Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan belediyede yaptığı basın toplantısında aldığı karara ilişkin olarak yeni yılla birlikte çalışma ruhsatını yenileyecek sürücülerden detaylı sabıka kaydı ve sağlık raporu isteneceğini belirtti.

Gürkan aynı zamanda ‘.. Bu uygulama, kimseye bir suçlama değil, aksine çürük elmaları ayıklayabilmek için bir sistem” dedi ve ekledi ‘”2016’da yıllık çalışma ruhsatlarını yenileyecek minibüs ve taksi sürücülerinden, son bir ay içinde uyuşturucu madde kullanmadığına dair raporla, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden alıkoyma, alkol ve uyuşturucu kullanmak suretiyle trafiği tehlikeye düşürme, uyuşturucu madde satın alma, kullanma ve fuhuş gibi suçlardan suç işlemediğine dair adli sicil kaydı istenecektir.

Bu suçlardan birini işlemiş olanlar affa uğramış dahi olsa Edirne Belediyesi sınırları içerisinde ticari M, S ve T plakalı araçları satın alamayacak, şoför olarak da çalışamayacak.”

Böylelikle denetimi ve kontrolü arttırarak güvenlikte ve toplu taşımada önlem almayı hedefleyen Edirne Belediyesi yeni cinayetlerin önüne geçme hususunda Edirne nezdinde bir adım atmış olsa da, beklenilen sonucun alınıp alınmayacağı ve bu olaylarda bir otokontrol sağlanıp sağlanmayacağı sürece bırakılmış durumdadır.

Burcu KESKİN

http://www.cnnturk.com/turkiye/edirnede-toplu-tasimada-ozgecan-onlemi