Terör Bombası Başkent’te Patladı

777 views
views

Ankara’da askeri servis aracına 17 Şubat Çarşamba günü düzenlenen bombalı saldırı sonucunda 28 can kaybı yaşanırken 61 kişide yaralandı.

Ankara’da, İnönü Bulvarı’nı Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında patlama meydana geldi. Askeri personeli taşıyan servis araçları kırmızı ışıkta beklediği sırada hızla aralarına dalan bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi.

Patlama TBMM’ye çok yakın mesafede gerçekleşti ve o sırada mecliste bulunan milletvekilleri sesi yoğun şekilde hissettiklerini aktardı. Aynı zamanda çalışanların mesai çıkışı olması nedeniyle trafiğin kalabalık oluşu yaralı ve ölü sayısındaki artışın temel nedeni olarak görülüyor.

O sırada Genel Kurmak Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Genel Kurmay Karargahı’ndaydı ve Güvenlik Zirvesi’ne gitmeye hazırlanıyordu.  

page_wall-street-journal-ankaradaki-saldiriyi-ypgnin-yaptigina-dair-hic-bir-kanit-sunulamadi_874908414

Ankara’daki patlama sonrası çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. İki servis otobüsü yandı. Ambulanslarla hastaneye sevkedilen yaralılar tedavi altına alındı. Bomba patladıktan kısa süre sonra da yayın yasağı getirildi.

Bir şüpheli paket daha bulundu ve fünyeyle uzman ekiplerce imha edildi.

Olaydan 1 gün sonra hayatını kaybedenlerin kimlikleri açıklanmaya başlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu GATA’da yaralananları ziyaret etti. Davutoğlu saldırının PYD tarafından yapıldığını öne sürdü, Salih Neccar tarafından yapıldığını söyledi ancak PYD eş başkanı Salih Müslim bu ithamı reddederek “Neccar’ı tanımıyoruz. Bomba Suriye’ye müdahale için patlatılmış olabilir” dedi.

Saldırıyı gerçekleştiren araba ise 2850 km yol gitmiş, 2 defa plaka değiştirmiş ayrıcaTNT, RDX ve mazot karışımından oluşan bombanın araca, terör örgütünün profesyonel ekibinin Diyarbakır’da yüklediği belirtildi.

Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar saldırının gerçekleştiği yere karanfil bırakarak şehitleri andı

56c6f9fda781b64140cfb2d1 (1)

Parlamentodaki üç siyasi parti ise , AKP, MHP, CHP , terörü kınayan ortak bir bildiri imzaladı ve Genel Kurulda okudu. HDP ise şu açıklamaları yaparak bildiriye imza atmadı : ‘Saldırıyı sonuna kadar kınıyoruz. Ancak, hazırlanan metnin içeriği ile ilgili bir uzlaşma ortaya çıkmamıştır. Biz HDP olarak, bu metnin içeriğinde Diyarbakır İstasyon Meydanında patlayan bombalarla birlikte, Suruç’ta, Ankara’da ve Sultanahmet’te yapılmış olan katliamların da yer alması gerektiğini, bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarının da, kimden gelirse gelsin, yaşanan bütün can kayıplarıyla ilgili bir ibarenin olması gerektiğini ifade ettik .

Saldırının kim tarafından yapıldığı tartışılırken ANF’den bir açıklama geldi. Açıklamaya göre TAK’a (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / TeyrêBazên Azadiya Kurdistan) ait olduğu belirtilen internet sitesinde saldırıyı gerçekleştiren kişinin Abdülbaki Sönmez(Zınar Raperin) olduğu ileri sürüldü. 17 Şubat akşam saatlerinde Ankara’da Türk askerlerine yönelik yapılan eylemi TAK üstlendi. TAK, eylemi gerçekleştiren militanın kimlik bilgilerini de açıkladı.

Wall Street Journal Türkiye, Ankara saldırısını YPG’nin yaptığına dair kanıt sunamadı. Erdoğan ise son yaptığı açıklamada ise Canlı bombanın YPG’li olduğundan hiçbir şüphemiz yok sözlerine yer verdi.

Saldırıyla ilişkili olarak gözaltılar yapılmaya başlandı. 17 kişi gözaltına alındı.

Burcu KESKİN

http://t24.com.tr/haber/ankara-saldirisinda-yasamini-yitiren-28-kisinin-isimleri,328748

http://t24.com.tr/haber/ankara-saldirgani-salih-neccar-bombali-aracla-butun-gun-baskenti-turlamis,328901

http://t24.com.tr/haber/saldirida-kullanilan-araca-2-farkli-plaka-takilmis-bomba-diyarbakirda-yuklenmis,328890

http://t24.com.tr/haber/anf-ankara-saldirisini-tak-ustlendi,328861

http://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/hdp-o-bildiriye-imza-atmaliydi,13920

http://t24.com.tr/haber/salih-muslim-neccari-tanimiyoruz-bomba-suriyeye-mudahale-icin-patlatilmis-olabilir,328658

http://t24.com.tr/haber/erdogan-canli-bombanin-ypgli-oldugundan-hicbir-suphemiz-yok,328814

http://t24.com.tr/haber/wall-street-journal-ankaradaki-saldiriyi-ypgnin-yaptigina-dair-hic-bir-kanit-sunulamadi,328808

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/patlamanin-oldugu-yer-ilk-kez-goruldu

http://www.cnnturk.com/turkiye/ankarada-siddetli-patlama