Tecavüzcüsünün Başını Kesen Nevin Yıldırım’a Müebbet Hapis

2.728 views
views

Kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım hakkında Savcılık ” Çevresini tecavüze uğradığına inandırmak için cinayet işlediği ” mütalaasında bulunmuştu. Yıldırım’ın yargılandığı dönemde görülen cinsel istismar davalarına bakıldığında ise savcılık makamlarının yaptığı ”iyi hal ”, ”karşı tarafın rızası ” gibi gerekçelerle talep edilen ceza indirimleri göze çarpıyor.

Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Karuyaka köyünde yaşayan Nevin Yıldırım, kendisine silah zoruyla tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürmüş ve kestiği başını ”işte namusuma uzananın kellesi ” diyerek köy meydanına atmıştı. Tecavüz sonucu hamile kalan ve isteği dışında hamile kalan Yıldırım ”tasarlayarak kasten öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet ”iddiasıyla yargılandı. Yıldırım dün görülen duruşmada, müebbet hapis cezasına çarptırılırken, davayı takip etmek için adliyeye gelen kadınlar ise polisler tarafından darp edildi.

Kendisini, çocuklarını ve eşini öldürmekle tehdit eden, defalarca şiddet uygulayan ve bu süre içinde de tecavüz etmeye devam eden Nurettin Gider’i öldüren Yıldırım, 12 ocakta görülen duruşmaya kadar ”tasarlayarak canavarca hisle kasten adam öldürmek” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

Nevin gibi erkek şiddetine maruz kalan kadınların yaşadığı çıkmazı görüyoruz.Kim bilir çaresizlik içinde kaç gece kıvranmış bir çözüm arayışı için ruhunu yıpranmalara maruz bırakmıştır. Tecavüz olaylarını engelleyecek yaptırımlar yerine kadının suçlandığı, iyi hal indirimleriyle adaletin sarsıldığı bir yargı sistemi içinde kadınlara biçilen tek rol susup yapılanlara ve şiddet olaylarına karşı sesini çıkarmamak olmuştur.