Tecavüz Enternasyonal Bir Sorundur

3.315 views
views

Amber Amour, O tecavüze uğrayan bir kadın. Her gün bildiğimiz ya da bilmediğimiz sayısız kadın tecavüze uğruyor. Bunun kanıksanmış bir hadise haline gelmesi pek rahatsız edici. Amber Amour ise bu dramı yaşayan bir kadın ve ismini biliyoruz. Bu olayı ilginç yapmıyor. Durumu asıl ilginç yapan şey ise o da ‘insanlık değerlerini’ kaybetmemiş her insan gibi bu duruma farkındalık yaratmak istiyordu ve protesto etmek amacıyla aktivistlik yapıyordu.#StopRapeEducate hashtagi ile sosyal medyada başlayıp büyük bir derneğe dönüşen kampanyanın üyelerindendi. 27 yaşında New Yorklu bir kadındı.

Tecavüze ve tecevüzcülere karşı kadınları ve eğitimi destekleyen bu dayanışma platformunun Güney Afrika ayağını düzenlemek üzere Cape Town’a gitmişti. Ve tecavüzü protesto etmek için gittiği bu yerde tecavüze uğradı.

Yaşadığı şoku ise ilk önce instagramda paylaştı. Ses getiren tarafı buydu. Polise ve hastaneye gitmeden önce yaşadıklarına sosyal medyada yer verdi.

121

Amour olayları şu şekilde anlattı : “Sadece bir kaç dakika önceydi, bazen böyle şeyler çok hızlı oluyor ve tüm detayları hatırlamak zor. 2 gündür hastaydım ve bugün ilk defa dışarı çıktım. Daha önceden kaldığım Hostel’e gidip oradaki arkadaşım Nick’e bir not bırakmak istedim. Bu sırada Shakir adında benimle olmak isteyen bir çocuk vardı. Onu bir kerecik öpmüştüm. Sarhoştu ve ona bunun kötü bir zamanlama olduğunu söyledim. Zaten görüştüğüm başka biri vardı. Dışarı çıkmadan önce üst katta olan Clyde adında bir arkadaşıma merhaba demek istedim. Shakir beni takip etti ve duş alacağını söyleyerek beni yanına davet etti. Kabul ettim çünkü benim o sırada kalmakta olduğum Hostel’de sıcak su yoktu.

2 gündür hastaydım ve sıcak bir duş almak istedim. Daha banyoya girer girmez beni dizlerimin üstüne çöktürdü. Ona “Dur” dedim. Fakat o şiddete başvurdu. Beni ayağa kaldırdı ve ilişkiye girdi. Ona durmasını söyledim ve ağlamaya başladım ama o durmadı ve o sırada bayıldım. Bir süre sonra uyandığımda kapıdan çıktığını gördüm. Ayıldığımda yarıda bıraktığı işi bitirmek üzere geri döndü. Bütün bu iğrenme, utanma ve acı duygularını bir arada yaşıyorum. Bütün DNA kanıtları duşun içinde kaybolmuş olabilir…”131

Tecavüz sonrasında hastaneye giden Amour zührevi kontrol kabininden resimler ve notları instagram hesabında paylaştı ve şu satırlara yer verdi:’ Beni ya da diğer madurları suçlayabilirsiniz, ben dürüst oldum. Detayları saklayabilirdim ama hayır, gerçeği bilmeniz gerekiyor.’ Ardından büyük bir destek topladı.

“Bir insan ne yaparsa yapsın bu tecavüze bahane olamaz. Onu öpmem, sarhoş olması ya da onunla duşa girmem buna gerekçe olamaz. Ben ona bana şiddet uygulayabilirsin, beni kanatabilirsin, bana tecavüz edebilirsin demedim. Neden onunla duşa girdiğim için beni suçlayabilirsiniz ama ben bunun sebebini yazdım. Tecavüzle baş etmek zor ki sonrası daha büyük bir travma.

Güney Afrika Polisi ve ABD elçiliği çok destek oldular ve onu bu hafta içerisinde yakalayacaklar. Herkese sevgi ve desteği için teşekkür ederim.”

151

Birçok kişi tarafından kurgu olduğu düşünülen olay tamamen gerçekti ve Amour’a destek mesajları yağmaya devam ediyor. Ancak tecavüzcü Shakir ise yakalanmasının ardından cezası para cezası şeklinde verildi ve şimdilik serbest bırakıldı. 29 Mart’ta yeniden yargılanacak.

Son olarak Amour “Çıplak bile olsam, bunu istemiyorumdur, benim vücudum benimdir” mesajını paylaştı.

Bu yaşanan olay gerçek ama kurgu bile olsa bu gerçekliği tamamen gerçek bir şekilde yaşayan yüzlerce kadın var kimliğini, ismini, cismini bilmediğimiz. Verilen cezalar alınan önlemler etkili olmuyor ki bu çok açık. Başka bir mekanizma gerek. O da hukuksal anlamda ülkelerin ve uluslararası kuruluşların yaptırımının arttırılması mı olur ya da eğitim mi olur bilinmez ama tek bir gerçek var ki ne kadın olsun ne de erkek bu şiddetin hiçbir insanoğlu tarafından hak edilmediğidir. Tecavüz ve cinsel istismar kadına ve çocuğa yönelik hem psikolojik hem de fiziksel olarak ciddi kayıplara yol açmakta. Sivil anlamda da oluşturula insiyatiflerin desteklenmesi bilinç oluşturma yönünde bir adım olacaktır.

Burcu KESKİN

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/afrikada-tecavuzu-protesto-ederken-tecavuze-ugradi-1033806/